РУСИЈА

Напред не дају, назад немају куд: Ситуација на белоруско-пољској граници из угла избеглице /видео/

Мигрантска криза на граници Белорусије и Пољске траје већ неколико дана. Избеглица Набил Дало, који говори руски језик, испричао је за телевизију „Звезда“ какво је стање у избегличком кампу на граници. Он поручује да не могу да се повуку, упркос свим потешкоћама.
Sputnik

„Овде је веома тешко, веома је хладно, нема довољно хране и воде. Али немамо другу опцију. Спремамо се у Европу, а ако нас не пусте, чекаћемо – нема повратка. Изгубили смо све што смо имали – и новац и посао“, објашњава мигрант.

Према његовом мишљењу, покушај насилног уласка био је грешка, јер је међу мигрантима много деце и жена који се не могу супротставити наоружаним пољским војницима који штите границу своје земље.
Стога мигранти траже начин да реше ситуацију мирним путем. Истовремено, белоруска страна се труди да пружи избеглицама сву могућу помоћ.
„Белоруски војници доносе храну, воду, али немамо довољно хране за бебе, ничега нема довољно, јер нас је веома много“, истиче Дало.
Једини задатак миграната је, додаје он, да пређу преко Пољске и домогну се европских земаља – на пример Немачке.

„Рекли су нам да су у Немачкој спремили камп и да су спремни да нас прихвате. Али Пољска нам не да да прођемо. Нећемо остати у Пољској, отићи ћемо у Немачку, Европу“, поручује он.

Према његовим речима, у избегличком кампу тренутно се налази око 3.000 људи, међу којима неколико стотина жена и деце. Притом, велики број миграната и даље је у Минску, а ускоро би и они могли да стигну на пољску границу.
Криза на граници Белорусије са Летонијом, Литванијом и Пољском, куда су се упутили мигранти, нагло се заоштрила 8. новембра. Неколико хиљада људи је дошло на белоруско-пољску границу и не напушта пограничну зону. Неки су чак пробали и силом да уђу на територију Пољске. Европске државе оптужују Минска да намерно појачава кризу и прете санкцијама. Председник Белорусије Александар Лукашенко им одговара да су оне криве за ову ситуацију.
СВЕТ
Пољска диже ограду према Белорусији дугу 180 километара
Коментар