Међу новим типовима наоружања налази се самоходно артиљеријско оружје калибра 152 милиметара „Малва“, самоходни артиљеријски комплекс „Флокс“ калибра 120 милиметара и мобилни минобацач „Дрок“ калибра 82 милиметара. Сви ови системи наоружања праве се по наруџбини Министарства одбране и ускоро ће проћи тестирања. Према мишљењу стручњака, с тим наоружањем у арсеналу копнених јединица на Артику биће ојачан одбрамбени потенцијал Русије.
Како кажу у Министарству одбране, недавно су копнене трупе појачане набавком реактивних система баражне паљбе средњег калибра „Торнадо Г“ ( модернизовани „Град“), напредних самоходних хаубица „Мста С“ калибра 152 милиметара и мобилних противтенковских ракетних комплекса „Хризантема С“.
„Торнадо-Г“ има ГПС систем, што га чини прецизнијим
© Sputnik / Irina Ilicheva
Извиђачке артиљеријске јединице су опремљене радарским системима за извиђање ватрених положаја „Зоопарк-1М“, радарским станицама „Аистенок“, аутоматизованим звучно-термичким и звучно-метричким комплексима за артиљеријско извиђање, прецизирају у војном ресору.
Читав спектар оружја
Према информацијама руског Министарства одбране, логика развоја арктичке групације Оружаних снага Русије узима у обзир актуелне војне претње, укључујући повећање броја војних трупа западних држава у високим географским ширинама. Руска војска не искључује могућност провокација, саботажа и агресије од стране САД и њених савезника на Арктику.
Северна флота је одговорна за одбрану и безбедност руског Арктика. У априлу ове године у њеној структури формиран је 14. војни корпус, чији број, претпоставља се, може достићи чак неколико десетина хиљада војника.
У првој половини септембра јединице 14. корпуса копнених трупа извеле су велику вежбу на полуострву Кола. Његов сценарио предвиђао је супротстављање и разбијање копнених групација и поморског десанта противничких снага које би покушале инвазију на руски Арктик.
На маневрима су увежбавани начини извођења одбране у одговору на удар противника, који би покушао да пређе у офанзиву. Такође, војници су успешно извршили задатке опкољавања и елиминисања условног агресора. Како је саопштила прес служба Северне флоте, током вежбе коришћена су „савремена средства оружане борбе“.
Војни коментатор Виктор Баранец, у разговору за РТ, указао је на важност обнове војне опреме копнених јединица Северне флоте. Управо у те сврхе, према речима стручњака, унапређују се постојећи ударни системи и развијају нови типови наоружања, укључујући „Малву“, „Флокс“ и „Дрок“.„Русија се доста озбиљно труди да има читав спектар наоружања неопходног за заштиту Арктика, то се такође односи на опремање копнених трупа новом опремом“, изјавио је Баранец.
Самоходно возило Малва
© ЦНИИ "Буревестник"
Развој артиљеријских самохотки „Малва“, „Флокс“ и „Дрок“ врши се по наруџбини Министарства одбране Руске Федерације у оквиру комплекса тестирања и конструкторских активности под називом „Набросак“ (Скица). За њихов развој задужен је Централни научно-истраживачки институт „Буревесник“ из Нижњег Новгорода.
Ови артиљеријски комплекси и низ других типова војне технике приказани су у јуну на полигону Смолино (област Нижњег Новгорода) када су високо оцењене могућности нових модела руске одбрамбене индустрије.
„Техника која се развија у целини гледано испуњава савремене захтеве, а очекује се да ће је јединице добити у најскоријој перспективи. Приказани модели премашују постојеће у низу основних тактичко-техничких карактеристика“, изјавио је тада заменик министра одбране Алексеј Криворучко.
„Малва“ је хаубица 2А64, која је монтирана на теренску шасију са базом 6010-027 и распоредом точкова 8x8. Самохотка је опремљена истим артиљеријским оруђем као и руски самоходни топ „Мста-С“. Домет гађања „Малве“ је 24,5 километара, док борбени комплет чини 30 пуњења, брзина ватре је седам хитаца у минути, а маса уз потпуно оптерећење износи 32 тоне.
Раније су у СССР-у и Русији самохотке великих калибра практично нису производиле. Зато је „Малва“ нетипичан артиљеријски систем за руске оружане снаге. Због свог необичног изгледа „Малва“ је у медијима добила надимак „хаубица-кабриолет“.
До краја ове године прототип „Малве” требало би да заврши пријемна тестирања, а затим да иде на државна, чији ће успешан завршетак омогућити да ово оружје буде уврштено у наоружање.
Војни стручњак Алексеј Хлопатов објашњава да шасија на точковима даје „Малви“ низ предности на Артику. Конкретно, релативно скромни габарити и тежина омогућавају да ово возило транспортују тешки војно-транспортни авиони Ваздухопловно-космичких снага. Овај квалитет је од великог значаја с обзиром на огромну величину руске територије, објаснио је аналитичар.
Руски арктички самоходни артиљеријски топ „Магнолија“
© Фото : Burevestnik Central Scientific Research Institute
„У поређењу са гусеничним моделима, точкови код артиљеријских самохотки имају бољу могућност маневрисања, лакше се ремонтују и користе. Географски гледано, техника точкова такође је важна пошто карактер савремених конфликата диктира потребу да се буде спреман за реализацију експедиционих задатака, односно за пребацивање војске и технике на велика растојања“, наводи Хлопотов.
Техника за изузетно ниске температуре
Осим „Малве“, у завршној фази тестирања је и домаћа самохотка „Флокс“. Њена серијска производња биће успостављена у погонима фабрике „Уралвагонзавода“ након завршетка државних тестирања крајем следеће или почетком 2023.године.
Модел „Флокс“ настао је на бази оклопљене модификације камиона „Урал-4320“ који има погон на шест точкова.
У калибру сличном „Флоксу“, руска индустрија развија самоходни артиљеријски систем „Магнолија“. Постављен је на гусеничну платформу и прилагођен за рад на тешким теренима, укључујући Арктик.
Модел „Магнолија“ је борбено оружје са полуаутоматским топом калибра 120 милиметара 2А80. Превози се помоћу гусеничарског теренског возила ДТ-10ПМ „Витјаз” са дизел мотором од 800 коњских снага.
Дизајн куполе борбеног пододсека „Магнолије“ омогућава кружно хоризонтално навођење и подизање топа под углом од -5 ° до + 80°. Овај модел може да испаљује високоексплозивне фрагментационе пројектиле на удаљености до 8,5 км и навођену муницију на удаљености до 10 километара. Брзина ватре код ове самохотке је десет хитаца у минути, а борбени комплет садржи 80 пројектила.
Из класе минобацачког наоружања, арктичке копнене јединице ускоро би требало да добију мобилни комплекс 2С41 „Дрок“. Карактеристика ове врсте технике је у томе што су конструктори „Буревестника“ на најновије оклопно возило „Тајфун ВДВ“ уградили борбени модул са топом калибра 82 милиметара.
„Дрок“ је у способан да гађа мете на удаљености до 6 километара. Пуњење и усмеравање оружја врши посада унутар возила. Уколико је потребно, војно особље може демонтирати минобацач и гађају непосредно са копна.
Самоходни минобацач "Дрок" калибра 82мм на бази оклопног возила "Тајфун" на Међународном војно-техничком форуму "Армија 2019"
© Sputnik / Михаил Воскресенский
/ „Ново високомобилно артиљеријско оружје десантних јединица моћи ће да пуца из борбеног одељења возила користећи обичне мине и нове које имају повећани домет гађања, а предвиђена је могућност и изношења минобацача и пуцања непосредно с полигона“, појашњава Министарство одбране.
Према речима Виктора Баранеца, руски стручњаци при развоју нових артиљеријских и минобацачких система узимају у обзир чињеницу да борбена дејства на великим географским ширинама имају низ важних специфичности.
„На екстремно ниским температурама артиљерија функционише другачије него обично. Овде нам треба и друкчији барут, и друкчији нишански системи. Али мислим да све то узимају у обзир наши инжењери и конструктори који приводе крају рад на читавом низу артиљерских оруђа за потребе руске арктичке групације“, закључује Баранец.