„Лукашенко је сместио у затвор 35 хиљада људи. Да може да блокира испоруке гаса у Европу, он би то и учинио, али му Руси не дозвољавају, јер они продају гас“, рекао је Борељ у интервјуу „Франс 24“.
Шеф европске дипломатије је саопштио да дели мишљење Москве о потреби директних контаката ЕУ и Минска у погледу ситуације на белоруско-пољској граници. Разговор никада не шкоди, оценио је Борељ у интервјуу за француски лист „Журнал ду диманш“.
Истовремено, потврдио је да ће 15. новембра током седнице Савета министара спољних послова земаља ЕУ бити разматране нове санкције против Белорусије. Према његовим речима, то се чини како би те мере „могле да се примене на све који су укључени у кретање миграната у ову земљу - на пример, на авио-компаније или туристичке агенције забраном путовања њиховим шефовима и замрзавањем њихових средстава у Европи“.
Зид на граници
Борељ не верује у идеју подизања зида на пољско-белоруској граници за обуздавање миграцијских токова.
„Хибридне претње не зависе од зидова, колико год они били високи. Наравно, морамо штитити наше границе, то је прва обавеза наших држава. Али морамо да се позабавимо коренима проблема миграција, а не да од Европе правимо тврђаву“, истакао је он.
Према његовим речима, „потребно је гледати у будућност”.
„На афричком континенту ће 2050. године живети милијарду људи. Европљани би требало више да улажу у овај континент. То је такође и питање наше самосталности у избору стратегије за свет око нас. Нећемо решити наше проблеме са спољним светом подизањем новог огромног кинеског зида око Европе“, закључио је шеф европске дипломатије.
Подсетимо, Лукашенко је раније упозорио ЕУ да, пре него што уведе санкције Минску, размисли о транзиту гаса и робе преко белоруске територије. Како је рекао, уколико ЕУ затвори границе Белорусији, Минск би могао да им заврне гас.
С тим у вези, председник Владимир Путин оценио је раније да би то нанело велику штету енергетици Европске уније и изразио наду да до тога неће доћи, иако би његов белоруски колега теоретски могао да изда указ о блокирању руског гаса Европи. Према његовим речима, то не би допринело развоју руско-белоруских односа.