„У поступцима Америке и њених евроатлантских савезника приметили смо још једну негативну тенденцију. У Организацији за забрану хемијског оружја и у Савету безбедности УН земље које су 'повезане' евроатлантском солидарношћу, као и њихови клијенти и сателити, почели су још агресивније да износе неосноване оптужбе против Русије за наводно скривање дела бившег војно-техничког програма СССР-а. Поново се потеже 'случај Скрипаљ' и наводно тровање Алексеја Наваљног“, наводи се у саопштењу.
Руска страна наглашава да Лондон и даље избегава да пружи било какве доказе који би потврдили њихове оптужбе, а Немачка, Француска и Шведска, кршећи Конвенцију о забрани хемијског оружја и међународне споразуме о правној помоћи, одлучно одбијају да сарађују са Москвом на проналажењу одговора на питања где је, када и под којим околностима ван територије Русије у биолошком материјалу Наваљног пронађена отровна супстанца коју на Западу називају „новичок“.
„Са жаљењем морамо да констатујемо да се, некада ауторитативна независна техничка организација – ОЗХО претвара у инструмент за задовољавање геополитичких интереса уске групе држава“, прецизира руски МИП.
Такође се додаје да у последње време Америка на међународним платформама и у медијском простору све активније промовише тему своје „посвећености“ реализацији обавеза према Конвенцији о забрани хемијског оружја, притом Вашингтон не наглашава да је планирано да се бојни отрови униште не раније септембра 2023. године што више од 10 година премашује рокове, првобитно одређене Конвенцијом.