Како је рекла, српски дигитални зелени сертификат је прошао интеграциони тест Европске комисије тако да ће на данашњој седници бити признато да је он интегресан у европски дигитални зелени сертификат.
Канцеларија за ИТ ће од сутра увести нову услугу која ће се звати Дигитални зелени сертификата компатибилан са ЕУ.
"Током недеље биће омогућена и мобилна апликација што значи да ће грађани моћи да га преузму преко мобилног телефона, а од следећег понедељка на шалтерима Поште такође ће бити могуће подићи дигитални зелени сертификата компатибилан са ЕУ", рекла је Матићева.
Матић је рекла да ће с тим сертификатом моћи да се уђе у угоститељске објекте, биоскопе, ресторане и продавнице широм Европе док ће стари српски дигитални сертификат остати у употреби у земљи и и даље ће се издавати.
Сертификат ће омогућити и прелазак граница, али искључиво на основу билатералних споразума које Србија има са појединим земљама.
Матићева је препоручила грађанима који намеравају да путују у иностранство да свакако узму сертификат који је компатибилан са ЕУ, пошто је, како је рекла, било много приговора грађана да су са постојећим сертификатом нису могли да уђу у угоститељске објекте, музеје, биоскопе, продавнице у земљама ЕУ.
"Једноставно, људи ће лакше функционисати и користити погодности у земљама ЕУ са дигиталним зеленим сертификатом компатибилним са ЕУ", поручила је Матићева.
Што се тиче признавања појединих врста вакцина, она је истакла да је то билатерална ствар и да зависи од земље до земље чланице ЕУ.
Она је навела да у Мађарску може да се уђе без потврде о вакцинацији, у Грчку могу да уђу и они вакцинисани кинеским и руским вакцинама, док су у појединим земљама потребне вакцине које су или на листи Светске здравствене организације или су признате од Европске агенције за лекове.
"И даље важи исто правило. Молим све да пре пута у неку земљу погледају које земље прихватају које врсте вакцина, пошто не постоји уједначен приступ од стране ЕУ", поручила је Матићева.