Енергетски колапси, због мањка електричне енергије, скупог природног гаса и велике потражње за угљем натерали су готово све европске земље да преиспитују своје енергетске политике. И на енергетском самиту ЦОП26 првобитна формулација о укидању потрошње угља ублажена је одлуком да се иде на постепено смањење потрошње овог енергента.
Истовремено, у Србији је донета уредба о квоти у систему тржишне премије за ветроелектране. Реч је о документу којим се, на основу пролетос усвојеног Закона о обновљивим изворима енергије прописују квоте у систему тржишне премије за ветроелектране.
У међувремену, од усвајања сета енергетских закона, председник Александар Вучић више пута је изјавио да ће Србија градити капацитете обновљивих извора енергије, да се нећемо брзоплето одрећи угља и најавио да ће се у будућем енергетском миксу земље наћи и нуклеарке.
О томе којим путем и Србија и земље у региону, као и свет треба да иду, која је реална улога ОИЕ у обезбеђивању сигурног и јефтиног снабдевања (како тврде неки аналитичари) електричном енергијом, али и томе треба ли, са садашњим поскупљењима струје, преиспитати потребу системске финансијске подршке произвођачима електричне енергије (што је тема нове Уредбе) у данашњој „Енергији Спутњика“ Јелица Путниковић разговара са Дејаном Стојчевским, техничким директором српске берзе електричне енергије Сепекс.