„Оно што се данас дешава на пољско-белоруској граници је нови начин управљања сукобима. Видимо да се све може претворити у оружје, чак и људи који су доведени хиљаде километара далеко да би били претворени у средство дестабилизације. Нова одбрамбена стратегија треба да припреми ЕУ за одговор на такве ситуације“, рекао је Борељ после састанка Савета министара одбране ЕУ.
Војна обука у Украјини
Борељ је додао и да Европска унија наставља да разматра стварање мисије за војну обуку у Украјини.
„Пошто ЕУ нема своје војне капацитете, зависимо од тога шта нам пружају земље-чланице. Понекад немамо ресурсе који су нам потребни. На пример, сада разговарамо о покретању мисије за обуку у Украјини и то одузима прилично много времена – имамо веома дуге процедуре, много разговарамо о томе“, навео је он.
Раније је украјински министар одбране Андреј Таран изјавио да очекује распоређивање војне мисије ЕУ за обуку у земљи до краја ове године. Председник Украјине Владимир Зеленски је, говорећи о плановима за стварање војне мисије раније рекао да је реч о обуци за размену искустава и да Кијев подржава ову иницијативу. Реализација овог пројекта ће омогућити да се привуче помоћ у процесу реформе војног образовног система Оружаних снага Украјине. Планирано је да у обуци учествује 30 сталних саветника из Европске уније.
Истовремено, Москва је позвала Украјину и ЕУ да одустану од непромишљених планова за распоређивање мисије за војну обуку у Украјини, јер ће то допринети ескалацији тензија у Донбасу.