„Овај догађај је спроведен у строгом складу са међународним правом, укључујући и Уговор о свемиру из 1967. године, и није био усмерен ни против кога. С обзиром на време тестирања и параметре орбите, фрагменти који су настали током њега нису представљали претњу и не ометају рад орбиталних станица, свемирских летелица и свемирских активности. Ови фрагменти су укључени у главни каталог руског система контроле свемира и одмах су почели да се прате док не престану да постоје“, наводи се у коментару Захарове на сајту Министарства.
„Наведена дејства спроведена су у оквиру планираних активности Министарства одбране Русије на обезбеђивању одбрамбене способности, а у циљу спречавања изненадне штете по безбедност земље у свемиру и на Земљи од стране постојећих и перспективних космичких средстава других држава“, нагласила је Захарова.
Раније је Министарство одбране Русије саопштило да је 15. новембра Русија успешно спровела испитивања током којих је погођена неисправна руска летелица „Целина Д“. Министар одбране Русије Сергеј Шојгу изјавио је да фрагменти старог сателита који су настали током тестирања противсателитског система не представљају никакву претњу за свемирске активности. Шојгу је потврдио да је Русија успешно испитала противсателитски систем.
У понедељак је свемирски отпад неколико пута пролетео поред Међународне свемирске станице у интервалима од сат и по. Космонаути и астронаути су се сакрили у свемирске бродове „Сојуз МС-19“ и „Кру драгон“ који су укотвљенима на станицу. Амерички државни секретар Ентони Блинкен после тога је изјавио да се облак од 1.500 крхотина наводно појавио због тестирања руског противсателитског система. Америчка свемирска команда саопштила је да је тестирана противсателитска ракета правог успона која је погодила сателит „Космос 1408“.