СВЕТ

Нови сукоби на граници Јерменије и Азербејџана

Министарство одбране Јерменије саопштило је да су у току локални сукоби на граници са Азербејџаном.
Sputnik
Јерменска војска оптужила је азербејџанске војнике за напад на јерменске пограничне пунктове. Према подацима Министарства, у сукобима је коришћена артиљерија, оклопна возила и оружје, а према досадашњим информацијама у сукобу су рањена четири војника. Јерменска страна наводи да су изгубили два борбена положаја.
Истовремено, Министарство спољних послова Јерменије истиче да су акције Азербејџана на граници довеле до људских жртава.
„Напад је наставак доследне политике азербејџанске стране усмерене на окупацију територије Јерменије која је почела 12. маја ове године упадом азербејџанских Оружаних снага у Сјуникску и Гегаркуникску област Јерменије“, наводи се у саопштењу МИП Јерменије.
У Бакуу тврде да је Јереван провоцирао и да су као одговор на то војници Азербејџана уништили јерменска противтенковска средства и минобацаче.
„Ситуација на граници остаје и даље напета, у току су сукоби“, наводи се у саопштењу Министарства одбране Азербејџана.
Јереван позива међународну заједницу, Русију, ОДКБ, Минску групу ОЕБС-а и копредседавајуће земље да одреагују на деловање азербејџанске војске и да „предузму ефикасне кораке у циљу њиховог спречавања и безусловног и потпуног повлачења оружаних снага Азербејџана са територије Јерменије“. Истиче се да је Баку својим поступцима прекршио трилатерални споразум о прекиду ватре, усвојен 9. новембра.
Током јучерашњег дана јерменски премијер Никол Пашињан је изјавио да је азербејџанска војска упала на територију Јерменије на једном делу границе. Баку је ту информацију оповргао и оптужио јерменске војнике да су пуцали на војску Азербејџана у Келбаџарском рејону.

Заоштравање на јерменско-азербејџанској граници

Односи између Јерменије и Азербејџана су веома напети, углавном због ситуације око Нагорно-Карабаха. Прошле јесени је још једна рунда војног сукоба завршена закључењем споразума корисног за Азербејџан: Јерменија је вратила Келбаџарски, Лачински и Агдамски рејон, а у региону су размештени руски мировњаци. У Јерменији је овај документ изазвао кризу у влади.
После тога започело је разграничење граница, што је резултирало још једном кризом чији је врхунац био у мају.
Крајем јула на граници су се наставили сукоби у којима је било жртава и повређених. Јерменија и Азербејџан су оптуживали једни друге за кршење споразума о прекиду ватре. Касније су се посредовањем Москве стране договориле о примирју, међутим размена ватре се наставља.
РУСИЈА
Опет пуцњава на граници Јерменије и Азербејџана
Коментар