Научници су анонимну Аргентинку назвали пацијент Есперанца (нада) по њеном родном граду.
„Уживам у томе што сам здрава. Имам здраву породицу, не треба да узимам лекове, живим као да се ништа није догодило. То је већ привилегија“, изјавила је Аргентинка.
„Ово је заиста чудо људског имуног система“, рекао је др Ксу Ју, вирусни имунолог на Рагон институту у Бостону, који у сарадњи са др Натали Лауфер, научницом на ИНБИРС институту у Аргентини, водио исцрпну потрагу за било каквим назнакама постојања ХИВ-о у телу жене.
„Сада морамо да откријемо механизме. Како се ово догађа? И како то можемо терапеутски да поновимо?“, рекао је др Стивен Дикс, истакнути истраживач који се бави лечењем ХИВ-а са Универзитета Калифорнија у Сан Франциску, који није био укључен у студију.
О Аргентинки нису објављене никакве информације осим да изгледа лепо и здраво, као и да има ХИВ негативног партнера и новорођенче.
Други овакав случај је везан за жену Лорин Виленберг из Сан Франциска, за коју је установљено у аугусту 2020. године да је победила вирус без медицинске интервенције.
Обе жене се сматрају „елитним контролоркама“, што се односи на ретку подгрупу пацијената са ХИВ-ом који не показују знакове инфекције иако нису били подвргнути антиретровирусним третманима.
Иначе, особе заражене ХИВ-ом захтевају сталну терапију лековима како би се спречило везивање вируса за ДНК њихових имунолошких ћелија и његово реплицирање. али за осам година од дијагнозе, Есперанца је само узима лекове шест месеци током трудноће како би се обезбедило да беба буде здрава.
До сада су четири пацијента излечена од ХИВ-а, а ради се о „берлинском пацијенту“ Тимотију Рају Брауну и „лондонском пацијенту“ Адамо Кастилеју. Они су такође боловали од карцинома и подвргнути су ризичној трансплантацији коштане сржи од донатора са генима отпорним на ХИВ. Међутим, успех њихових процедура тек треба да се понови.