„Имамо много питања о перспективама за појаву ракета средњег и кратког домета у Европи, куда се крећемо. Очигледно је да се надвија нова криза“, рекао је Рјабков за „Први канал“.
Према његовим речима, Москва је такође забринута што Сједињене Америчке Државе „спуштају праг за употребу нуклеарног наоружања, спремајући се за то доктринарно и материјално“.
Почетком 2019. Вашингтон је најавио једнострано повлачење из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета, оптужујући Русију за његово континуирано кршење. Москва одбацује све оптужбе. Споразум је престао да важи 2. августа 2019. године.
Председник Русије Владимир Путин касније је дао нову иницијативу за решавање ситуације са растућим тензијама у Европи након повлачења САД из овог Споразума. Он је, између осталог, рекао да је Москва спремна добровољно да не распореди ракете 9М729 на европском делу Русије, али у условима реципрочних корака НАТО-а. Такође је предложио Алијанси да се тестирају системи „Еџис ашор“ са лансерима Мк-41 у базама у Европи и 9М729 у објектима у Калињинграду.
На самиту НАТО-а одржаном у јуну, учесници су изјавили да не сматрају прихватљивим предлог Русије о мораторијуму на размештање ракета средњег и кратког домета у Европи након раскида одговарајућег споразума.