Први пут се нова грана вируса појавила у Словачкој у јануару ове године. Крајем маја-почетком јуна се појавила и у Русији. До јесени је удео AY.122 био већи од 80 одсто од генома који су се налазили у јавној бази ГИСАИД руских узорака, који су се проширили у Казахстан, Украјину, Турску и Финску. У Израелу се из њега издвојио подтип AY.122.1.
„Главни камен спотицања у класификацији овог подтипа ‘делта’ соја је било непоуздано понашање једне од две карактеристике његове мутације - Orf7a:P45L. На крају је одлучено да се за идентификацију нове гране вируса искористи његова друга поузданија мутација NSP2_K81N (она је позната и под називом Orf1a:K261N)", саопштио је на Фејсбуку Дмитриј Прус генетичар из Солт Лејк Ситија.
Карактеристике које су издвојене овом мутацијом су постале одлучујући фактор за давање назива. Информатичари из области биологије су поднели захтев кроз систем, даље је све техничка ствар. Податке о геномима су унели у програме који су одредили на коју линију се односи.
Ова мутација се налази у неструктурним генима, а не у протеину вируса на који циља већина вакцина. Зато, по мишљењу експерата, она неће утицати на отпорност „руског" вируса на антитела. Што се тиче назива, ознака AY се користи за све варијанте делта вируса, а 122 представља редни број гране вируса.