ЕКОНОМИЈА

У Суботици отворена једна од најмодернијих фабрика у Европи

Бојсен ће у Суботици производити високоиновативну технологију издувних гасова са степеном аутоматизације од преко 90 процената, а ово је највећи производни погон у иностранству и једна од најмодернијих фабрика у Европи, рекао је председник групације Бојсен Ролф Дител Гајзел на отварању фабрике, којем је присуствовао у председник Александар Вучић.
Sputnik
„Наш иновативни тим који почиње производњу чини 80 запослених, а у наредне три године БАС ће нудити атрактивна радна места за око 500 радника. Наредне године на овој локацији ћемо остварити промет од око 100 милиона евра, а већ 2023 планирамо промет од 160 милиона евра“, рекао је Гајзел.
Он је додао да ће Бојсен у суботичку фабрику уложити 70 милиона евра и да се планирају инвестиције у проширење погона на површини од преко 100.000 квадратних метара.
Навео је да је отварање фабрике каснило због корона кризе и најавио успоравање у пословању због глобалне несташице полупроводника.
„Међутим, ми смо уверени да ћемо у наредне две године полако повећавати производњу тако да ће она 2024. године достићи пун капацитет“, рекао је председник групације Бојсен.
Навео је и да се сада у две смене производе издувни системи за возила Мерцедес бенца В класе и спринтера, а да ће у другој фази производње за неколико недеља почети производњу ГАЦ кућишта за мерцедесове камионе типа актрос и друга комерцијална возила те марке.
„На врхунцу производње планирамо израду 35.000 ГАЦ кућишта и до 360.000 издувних система за спринтер и В класу. У трећој фази се од 2024. године планира производња издувних система за мерцедесову А и Б класу“, најавио је Гајзел.
Додао је да ће Бојсен тада покрити све сегменте моторних возила овог произвођача премијум класе.
Гајзел је нагласио да су врхунац производње компаније линија робота за заваривање са 32 ћелије, интегрисани оптички мерни процес, као и потпуно аутоматизована линија за производњу катализаторских кућиста.
„Бојсен је у Суботици пронашао своју локацију из снова због високог квалитета живота у граду, инфраструктуре и квалификоване радне снаге коју обезбеђују оближње школе и технички факултети у Новом Саду“, истакао је Глајзел.
Амбасадор Немачке Томас Шиб рекао је да је нова Бојсенова фабрика још један симбол изузетних економских односа Немачке и Србије.
„Од када сам ступио на дужност амбасадора у Србији доживео сам много позитивних трендова у нашим економским односима. Немачка предузећа су све активнија у Србији, а инвестиције изиносе 3,5 милијарде евра, а од 2000. године немачка предузећа су овде отворила десетине хиљада радних места“, рекао је Шиб.
Додао је да су немачке инвестиције све комплексније и капитално све интензивније, што доказује и Бојсенова фабрика у Суботици.
„И ова инвестиција показује да немачки инвеститори планирају дугорочно да буду ангажовани у Србији. Србија као привредна локација постаје све занимљивија за европске инвеститоре, а то нарочито важи за аутомобилски сектор. Четвртина инвестиција у Србији се одвија управо у овом сектору и већ говоримо о хабу за аутомобилску индустрију“, рекао је амбасадор Шиб.
Навео је да наша земља спада у 25 водећих земаља добавлљача за немачку ауто индустрију, с тенденцијом раста.
Шиб је додао како би заједничко регионално тржиште земаља западног Балкана обезбедило мобилност радника и довело до повећања броја стручног кадра у Србији, што је важан подстицај за стране инвеститоре.
Бојсен је компанија специјализовна за издувне колекторе, каталитичке претвараче, филтере за честице, пригушиваче звука, облоге и комплетне издувне системе за аутомобиле, комерцијална возила и индсутријске системе. Главни купци тих производа су немачке компаније Ауди, БМW, Дајмлер, Порше, Фолксваген, Мерцедес и МАН и британске Бентли и Ролс Ројс.
Коментар