Корона је много тога променила. Негде је успорила, а негде убрзала рад. У дигитализацији, као да је завртела точак и додала гас – нарочито у здравству. То се види на примеру холограмске технологије – хололенс, која се већ користи у Клиничко-болничком центру „Др Драгиша Мишовић“, наводи РТС.
„Употребом хололенса ставили смо Србију негде у епицентар нових технологија које се користе у здравству. Ово су до сада једино користили у много мањем обиму у Империјал колеџу у Лондону и са великим поносом истичем да је КБЦ „Драгиша Мишовић“ већ десет месеци у раду и са овим уређајем“, каже Предраг Стевановић, начелник Клинике за реанимацију и анестезиологију.
Употребом ове технологије, како је истакла премијерка Ана Брнабић, успели су да у КБЦ „Драгиша Мишовић“ за 60 одсто смање присуство лекара у црвеним зонама, тиме им олакшају посао, додатно унапреде посао у црвеним ковид зонама, бригу о пацијентима, али и сигурност лекара.
Нову технологију добиће још четири болнице у Србији, а у плану је и да студенти уче о новим технологијама у иновационој лабораторији на Медицинском факултету.
„Ако у неком мањем центру уђете у салу, имате тежак случај, немате времена да тог пацијента преведете до Београда или неког другог места, ви сте са овом технологијом у могућности као да вам је професор са вама у сали. Спасиће живот“, истиче Златибор Лончар, министар здравља.
Милан Госпић, директор „Мајкрософта“ у Србији, каже да меморандум о сарадњи у домену здравства представља додатни подстицај да се заједно настави још јаче у правцу дигитализације и посебно иновације.
„Посебно смо поносни када наша технологија добије примене у пракси кроз пројекте које су наши корисници креирали. Такав је пример наших доктора, који су међу првима у свету искористили Мајкрософт хололенс“, додаје Госпић. Ова технологија помагаће у лечењу и ковид и нековид пацијената, пише РТС.