„Овде се налазе руске луке које не могу да се заледе. Црно море заузима важно место у архитектури одбрани Москве. Надмоћ у овим водама не само да осигурава безбедност земље, већ јој омогућава да шири свој утицај и изазива НАТО“, пише аутор.
Ратна морнарица Северноатлантске алијансе појачала је своје присуство у региону, међутим, географска ограничења и међународно право стварају препреке за борбу против Русије, док су остале државе инфериорне у односу на њене војне могућности, пожалио се он.
Румунија поседује три фрегате, седам корвета, стару подморницу класе „Кило“ и помоћне бродове. Како је навео колумниста, ни у Бугарској није боља ситуација. Њена Ратна морнарица се састоји од четири фрегате, три корвете и миноловаца. Украјина покушава да обнови своје поморске снаге, а Грузија има само обалску стражу, појашњава се у чланку.
„Турска има значајну и борбено спремну флоту, међутим, њени добри односи са Москвом и отуђеност од НАТО-а изазивају сумњу у њену приврженост Алијанси“, убеђен је Атламазоглу.
Према његовом мишљењу, Црно море се претворило у „руско језеро“. Русија је спровела неколико реформи 2008. године и у периоду 2011-2020. године након којих је Ратна морнарица постала окретнија. У наоружању Црноморске флоте се налазе три ракетне фрегате класе „Адмирал Григорович“, стражарски бродови класе „Кривак“, ракетни крузер „Москва“, као и шест нових дизел-електричних подморница. На мору их подржава велики број помоћних бродова који јачају могућности Ратне морнарице, наводи се у материјалу.
Москва такође повећава и број система за такозвану зону безбедности у Црном мору (Anti-Access/Area Denial, A2AD). Реч је о обалским противбродским ракетама, оперативно-тактичким комплексима, радарима и противваздухопловној одбрани. Поред тога, поморска флота је допуњена недавно формираним 22. војним корпусом на Криму и са две ваздухопловне дивизије које се такође налазе на полуострву. Они ће помоћи да се заштите руски бродови и да одврате непријатељску војску, закључио је новинар.