„Новац који је издала централна банка нестаје. Он више није у потпуности намењен за плаћања. Постоје у Лондону места где не можете да користите готовину“, рекао је Кунлиф у подкасту „Своп“, који је продукција међународног удружења за финансијске свопове и деривате.
Банка Енглеске саопштила је да је у оптицају 70 милијарди фунти у новчаницама, двоструко више него пре једне деценије. То укључује готовину у новчаницима грађана, благајнама радњи, банкама и банкоматима. Међутим, Банка Енглеске додаје да су „велике су ван земље и користе се за незаконите послове, у такозваној сивој економији“.
Плаћање картицама је у Енглеској постало доминантно у односу на кеш још 2017. године. Последњих година, глобални тренд се креће ка безготовинском друштву, што се убрзало у пандемији вируса корона. Због страха од преноса вируса преко новца, многе радње заговарају плаћање картицама. Такође, Међународни монетарни фонд, Трезор САД, велике финансијске институције као што су Виза и Мастеркард, али и милијардер Бил Гејтс заговарају напуштање готовине и коришћење дигиталних валута, чему се сад придружила и Банка Енглеске, пише Спутњик интернешнел
Банка Енглеске разматра да уведе државну дигиталну валуту, која је већ добила име „бриткоин“, а коментари заменика гувернера те институције долазе у тренутку експлозије на тржишту криптовалута, за које њихови заговорници наводе да су „децентрализоване“.
„Психолошки, мислим да људи не разумеју новац који имају. Зашто би? Не разумеју ни струју, али је користе. Само желите да је користите и знате да је безбедна. Већина људи зна за долар, фунту или евро, то је за њих новац“, рекао је Џон Кунлиф и додао да би људи доживели стрес ако не би имали приступ готовини.
„Државни новац је најсигурнији, упркос ономе што заговорници криптовалута причају. Новац који издају централне банке је најсигурнији“, рекао је он.
Заменик енглеског гувернера предвиђа да ће готовина нестати и да је питање коју улогу „централне банке дигиталних валута“ могу да имају.
Енглески медији наводе како су Кунлифове изјаве део напора да се добије подршка политичара и јавности за увођење државних дигиталних валута.