СРБИЈА

Патријарх Порфирије: Ради добра, мора постојати сарадња свих цркава

Патријарх српски Порфирије и шеф дипломатије Ватикана Пол Ричард Галагер сагласили су се и разумели данас у манастиру Ковиљ да ради добра и појединца и читавог људског рода, читаве планете, мора постојати сарадња свих цркава пре свега хришћана, рекао је поглавар СПЦ Порфирије.
Sputnik
Порфирије је након разговора са Галагером новинарима рекао да не постоји велика потреба да се улажу напори да би смо се, како је, казао, ми међусобно разумели.
“То је оно сто смо разговарали и око чега смо се сагласили и разумели, да ради добра и појединца и једног човека и добра читавог људског рода читаве планете морамо сарађивати и међусобно радити пре свега ми хришћани јер не постоји велика потреба да улажемо напоре да би смо се међусобно разумели", рекао је Патријарх и истакао:
"Али морамо сарађивати и са људима који припадају другим религијама и који себе осећају да немају потребу за Богом и декларишу се као неверници”.
Патријарх Порфирије је рекао да је задовољан посетом Галагера, посебно што су разговарали у манастиру Ковиљ, својеврсном симболу мира.
Подсетио је да је манастир Ковиљ настао на месту где су се помириле две војске угарска и српска у време Светог Саве, који је томе посредовао.
“Разговор је протекао у том духу, духу Јеваљнђеља Христовог, ми смо разговарали о свим изазовима са којим се суочавају наше цркве, а то су изазови модерног човека и потреби заједничког сведочења Јеванђела модерном свету”, рекао је патријарх српски.
Констатовали су, казао је поглавар СПЦ, да је систем вредности које Јеванђеље носи и сведочи, на неки начин другачији од многих других система вредности који се нуде модерном човеку.
"Систем вредности који ми нудимо као цркве, ма колико он био стар, а стар је две хиљаде година, можда једнако модеран и најпотребнији модерном човеку", истакао је патријарх Порфирије.
Навео је да сви изазови са којима се суочавају Римокатоличка и Српска православна црква, као, како је казао, цркве народа који имају потребу за Христом, као носиоцем мира, последица је заборава на Христа.

"Није могуће да постоји никакав мир ако немамо мир изнутра, а немамо га ако немамо заједницу и општење са Богом", рекао је Порфирије и додао:

"Онда творевина неће осветољубиво да нам узвраћа на наш потрошачки однос...У том смислу видимо многе еколошке проблеме па и пандемију са којом се суочавамо".
Патријарх је поручио да колико год проблеми били материјални И тичу се, како је навео, "нашег тела увек у позадини свих проблема и решавања стоји духовно поље на којем треба да добијемо битку, која се не може добити без помоћ Божје".
Претходно новинарима се обратио шеф дипломатије Ватикана Пол Ричард Галагер и поручио да је његов данашњи сусрет са патријархом СПЦ Порфиријем најзначајнији део тродневне посете Србији.
Галагер је након разговора са патријархом Порфиријем у манастиру Ковиљ рекао да је задовољан сусретом и оценио да је "ово значајан корак напред који потврђује посвећеност дијалогу и разменама мишљења".
Оцењујући овај сусрет као "почетак даљег прогреса који ће приближити хришћане католичке и православне традиције да заједно буду на услузи човечанству", Галагер је рекао да је то и циљ "нашег постојања".
Рекао је да је разговор са патријархом СПЦ протекао у духу позитивне размене мишљења које је, како је навео, одраз великог поштовања која постоји између Римокатоличке и Српске православне цркве.
Шеф дипломатије Ватикана је новинарима рекао да је патријарху Порфирију пренео поздраве наклоности папе Фрање са којим се, како је рекао, српски патријарх више пута срео.
"Обојица су људи велике вере", рекао је Галагер.
Истакао је да је са патријархом српским разговарао о дијалогу и односима цркава не само, како је навео, "наше две већ и на глобалном нивоу као и глобалној политичкој ситуацији и региону и свету".
Коментар