„Амерички Стејт департмент је најавио нове санкције у оквиру омраженог Закона о заштити енергетске безбедности Европе. Компанија 'Трансадриа' биће подвргнута репресијама америчке државе, а 'њен брод Марлин је проглашен као конфискована имовина' – цитирам“, подсетио је руски сенатор, додајући да на тај начин САД објављују да је „заплењен” брод компаније која није нанела ни најмању штету самој Америци.
Он је прокоментарисао и јавну опомену Америке упућену бугарском председнику Румену Радеву, који је неопрезно признао стварност – да Крим де факто припада Русији. Вашингтон је брзо објаснио основе 'партијске дисциплине' за ближи круг савезника САД, рекао је сенатор.
„'Свет у америчком стилу“ је у општим цртама прилично јасно осликан. Може да се каже само оно што одговара 'генералној политици', а уместо међународног права на снази су унутрашњи амерички закони према којима Вашингтон сам преузима функције тужиоца, судије и судског извршитеља, који конфискује туђу имовину по сопственом нахођењу“, нагласио је Косачов.
Према његовим речима, када се тако нешто дешава унутар једне државе, Сједињене Америчке Државе то називају диктатуром.
„Међутим, када Вашингтон намеће ту праксу целом свету, то се сматра 'либералним светским поретком'. Гледајте, немојте то мешати“, закључио је политичар.
Криза америчке власти
Нове санкције против гасовода прокоментарисала је и сенаторка са Крима Олга Ковитиди, која сматра да тај поступак сведочи о кризи америчке власти.
„Криза америчке власти расте. У Белој кући се не баве интересима Америке и решавањем проблема обичног народа, већ лобирањем за интересе транснационалних компанија које зарађују на тржишту угљоводника“, закључила је она.
Раније је амерички државни секретар Ентони Блинкен изјавио да су САД најавиле су да ће увести санкције за два брода и једној руској компанији укљученој у изградњу пројекта гасовода „Северни ток 2“.
С тим у вези, руски министар спољних послова Сергеј Лавров рекао је да Запад на челу са Сједињеним Америчким Државама уводи санкције са поводом или без њега, а да флагрантан пример представљају ограничења према гасоводу „Северни ток 2“.