Амбасадори наводе да 25. новембар није празник усаглашен на нивоу БиХ и зато наводе да „неће подржати јасну намеру министарке Турковић да угњетава српски народ“, преноси РТРС.
Српски кадрови у амбасадама БиХ наводе да се ради о „још једном лажном датуму у календару непризнатих празника БиХ“.
Како додају, „министарка Турковић поново се оглушила на глас Председништва БиХ, према чијим одлукама би требало да наступа“. Уместо тога, каже амбасадор БиХ у Русији Жељко Самарџија, самовољно издаје инструкције које нити један Србин не би и неће послушати.
„Председништво је по Уставу задужено да води спољну политику. А знамо да око 25. новембра не постоји сагласност, око 1. марта не постоји сагласност јер просто немамо календар празника на нивоу БиХ. Онда такве инструкције и позиви постају беспредметни и чист вишак, компликују додатно ионако сложене односе“, додаје Самарџија.
Амбасадорка БиХ у Грчкој Милица Ристановић Крстић подсећа да „ово није први покушај директиве у мандату Бисере Турковић“.
Министарка иностраних послова у Савету министара сваке године позива на прослављање такозваног Дана независности и Дана државности, чиме се, каже Крстићева, „јасно показује намера Турковићеве да понизи и угњетава српски народ“.
„Неки датуми које министарка форсира да обележавамо нама евоцирају успомене на не тако лепе догађаје. И на трауматичне догађаје из претходног грађанског рата у БиХ. Један од њих је 1. март. За нас Србе то је дан када је против наше воље изгласана независност на референдуму и сви врло добро знамо да Срби нису тада гласали. Дакле они прослављају датум када смо ми прегласани“; истакла је Крстићева.
Једноентитетски празници које проглашава Федерација празници су провокација, каже амбасадор БиХ у Јапану Синиша Берјан. На те провокације Срби одговарају јединственим негирањем.
„Амбасада БиХ у Јапану нормално ће радити 25. новембра и нећемо организовати никакве активности. Ово је само један у низу покушаја наметања државних празника око којих не постоји консензус три конститутивна народа и на државном нивоу заправо никад није ни усвојен закон о празницима“, закључује Берјан.
Амбасадор БиХ у Хрватској, Александар Врањеш процењује да је министарка Турковић остала у некадашњој, како каже, „Алијиној републици БиХ“.
„Намеће законе који су тада важили само за Бошњаке, али Срби неће одговорити на лажну политику Бисере Турковић: Инструкција Турковићеве не представља никакав облигаторни документ за шефове дипломатско-конзуларних представништава него квазиполитички покушај стварања континуитета са Алијином републиком БиХ чија је Турковићева била амбасадор“, наводи Александра Врањеш.
Без уставом обавезујућих инструкција Председништва или Савета министара БиХ, и без валидног Закона о празницима на нивоу БиХ, Турковићева самовољно води спољну политику, поручују амбасадори.
Такозвани дан државности, оцењују, празник је апсурда који Срби неће славити.