Пенг је почетком новембра изнела оптужбе о сексуалном злостављању на рачун Гаолија, а онда је нестала из ока јавности на око две недеље.
У међувремену је на кинеским друштвеним мрежама цензурисан садржај везан за двоструку Гренд слем шампионку у дублу, а на Кину је извршен огроман притисак од стране иностраних влада, ВТА, АТП, Новака Ђоковића и практично свих људи из тениског света.
Кинески државни медији су неколико дана касније објавили низ снимака и фотографија Пенг и њеног тима, а Кинескиња се појавила и на једном дружењу у оквиру Чајна опена.
„Ово није дипломатски случај“, навео је на прес-конференцији одржаној у уторак портпарол Министарства спољних послова Кине, Џао Лиђен.
„Верујем да су сви видели да се она недавно појавила на неколико јавних активности и да је путем видео-позива разговарала са председником МОК-а, (Томасом) Бахом. Надам се да ће неки људи престати са не само политизацијом, већ и малициозном помамом“, додао је Лиђен.
Подсетимо, Пенг се првобитно наводно огласила путем и-мејла који је послала првом човеку ВТА Стиву Сајмону, али је он рекао да му та порука није помогла да отклони сумњу и бриге.
Затим су стигле и фотографије и видео-снимци, а након тога и видео-позив са поменутим Томасом Бахом, који није објављен за јавност.
Међународни олимпијски комитет је навео да је Пенг „добро и безбедно“, али да жели „да јој се поштује приватност“. Некима је након тога лакнуло, док су други, који су били у већини, оптужили МОК за пристрасну сарадњу са Кином.
„Тенис је требало да добије право да види тај позив. То није смео да буде публицистички чин“, рекла је, поред осталог, Ники Драјден, адвокатица за људска права и некадашња олимпијска пливачица.