НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Тропска пчела развила додатни зуб за једење меса

Мало позната врста тропских пчела развила је додатни зуб за једење меса, као и црева сличнија лешинарима него другим пчелама.
Sputnik
По правилу, пчеле не једу месо. Међутим, у тропима је једна врста пчела без жаока развила способност да то учини, вероватно због интензивне конкуренције за нектар.
„Ово су једине пчеле на свету које су еволуирале тако да користе изворе хране које не производе биљке, што је прилично изузетна промена у прехрамбеним навикама“, рекао је ентомолог са Универзитета Калифорнија Даг Јанега у саопштењу за јавност.
У процесу истраживања на Костарики, ентомолози су анализирали и упоредили микробиоме пчела лешинара без жаоке са микробиомима њихових рођака који се хране и месом и цвећем, и оних који се хране искључиво поленом. Открили су најекстремније промене, као што је присуство неких нових бактерија међу пчелама-месоједима који су се хранили сировом пилетином.
„Микробом пчела лешинара обогаћен је бактеријама које воле киселину, а то су нове бактерије које њихови рођаци немају“, рекао је ентомолог Квин Мекфредерик.
„Ове бактерије су сличне онима које се налазе у правим лешинарима, као и хијенама и другим стрвинарима, вероватно да би их заштитили од патогена који се појављују на лешинама“.
Истраживачи су приметили да иако пчеле-лешинари не могу да убоду, многе од њих су „изузетно непријатне“. Неке производе секрет који изазива пликове и болне ране. Међутим, мед ових пчела је сладак и јестив, тврде научници.
Научни тим је објавио студију у часопису Америчког друштва микробиолога мБио и планира да настави истраживање, преноси РТ.
Пчела демонстрирала филозофију живота нестварним подвигом
Коментар