Србија је добила цену гаса 270 долара за наредних 6 месеци, коју је и до сада плаћала. Љубинка Милинчић наглашава да је изузетно добра вест да ћемо моћи да повучемо онолико гаса колико нам буде неопходно, независно од тога шта се договоримо. То је невероватан успех, оцењује, јер се за гас отимају сви, а њега је мало, што је према њеном мишљењу дискутабилно, јер гаса има сасвим довољно — Русија може да испоручи 55 хиљада кубних метара од 70 неопходних Европи.
„Надам се да би Европа могла да буде задовољна ако буде паметна и пристане на рад Северног тока 2. Србија је, међутим, у изузетно повољном положају и сви се радујемо, јер смо ни криви ни дужни били доведени у положај да делимо судбину Европе. У овом случају, ми ћемо имати довољно гаса за привреду, индустрију, приватну употребу и инвеститоре који ће врло радо доћи у земљу у којој гас неће морати да плаћају онако скупо, тако да смо сјајно прошли“, нагласила је Милинчићева.
Она подсећа и да се и уочи састанка могао назрети овакав исход. Портпарол Кремља Дмитриј Песков рекао је да је однос између Србије и Русије не само однос пријатеља, него и савезника.
Србија је на правој страни и не треба да брине
У разговору на друге теме није било изненађења, сматра главна уредница Спутњика — Вучић је морао да објасни Путину да је Србија данас под већим притиском него пре годину дана, док је Путин потврдио Вучићу да ће Русија стајати уз Србију. Коначна одлука о Косову и Метохији доносиће се у Савету Безбедности УН, а не у Бриселу или Вашингтону, каже она и подсећа да је у том телу Русија већ спречила да се српски народ прогласи геноцидним, као што помаже и Србима у Републици Српској.
Александар Вучић и Владимир Путин су поручили да ће војна сарадња остати на веома високом нивоу.
© Sputnik / Спутњик скриншот
„У Дејтонском споразуму је уништено и промењено све што је важно и сада западни лидери тврде да поштују тај споразум, а њега нема. Колико год нам пријало да кажемо да Русија помаже Србима, то је тачно — она помаже али зато што су на страни међународног права. Ми смо на правој страни и зато не треба да бринемо“, нагласила је наша саговорница.
Имамо подршку Русије за Косово и Метохију
Упркос критикама из окружења и Брисела, двојица лидера су нагласила да ће војна сарадња остати на веома високом нивоу, а Милинчићева наводи да Европа према Србији води политику по принципу „ја те нећу, другоме те не дам.“
„Не знам шта то треба да урадимо да би нас Европа прихватила, док Руси са нама сарађују на сасвим другачијем принципу. Подржавају нас у ономе што нам одговара, а од нас ништа не траже нити нас било чиме уцењују. Русија због своје величине и снаге може да нам надокнади све оно што од ЕУ не можемо да добијемо. Ми нисмо просјак који иде од једне до друге стране и тражи ко да више, већ желимо да други поштују оно што нама одговара, водимо политику која никог не угрожава али не да да јој отму део њене територије – а Русија нас у томе подржава,“ сматра Љубинка Милинчић.
Србији не би штетило да има нуклеарку
Она подсећа да су о малигном утицају НАТО одлуку донели доктори који су лечили оболеле од рака, малигни утицај се код нас јако осећао али није дошао са истока, већ са запада, док је руски утицај био благотворан.
Путин потврдио Вучићу да ће Русија стајати уз Србију.
© Sputnik / Михаил Климентьев
/ Пажњу јавности заинтригирала је и недавна посета директора Росатома Србији. Он је са српским колегама разговарао о примени нуклеарних технологија у медицинске сврхе, али не треба заборавити да је Русија изградила велики број нуклеарних електрана у целом свету. Србији сасвим сигурно не би штетило да има бар једну нуклеарну електрану, истиче Милинчићева.
„Сигурно је о томе било речи и ако будемо могли да градимо то ће бити добро за нас, док ће Русија бити веома рада да то гради можда и заједно са Србијом“.
На питање, како ће Европа реаговати ако Србија и Русија буду заједно изградиле нуклеарну електрану, Милинчићева одговара да Европа много више воли успешне земље — ЕУ би у својим редовима врло радо видела снажну и јаку земљу, која није у позицији као земље које су у Унију примане након распада СССР-а.
Главна уредница Спутњика закључује да никада ни једна посета српског председника Русији није привукла толико пажње, као посета Александра Вучића.