ЕКОНОМИЈА

Михајловић: Рудне резерве у Србији 250 милијарди долара, не постоји уговор о експлоатацији литијума

Вредност доказаних минералних ресурса на територији Србије износи 250 милијарди евра, изјавила је министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић, наводећи да не постоји уговор о експлоатацији литијума.
Sputnik
„То је оно што имамо под земљом, а да ли ће и како то помоћи нашем привредном развоју зависи од нас и од поштовања свих еколошких стандарда“, рекла је Михајловићева у Скупштини Србије у делу седнице на којој чланови владе одговарају на посланичка питања.
Михајловићева је истакла да је Србија земља која је богата критичним минералима који су потребни за спровођење зелене агенде.
„То није само литијум, то су бакар, злато, антимон, свега тога има у Србији и то у не малим количинама“, казала је министарка рударства.
Подсетила је да је недавно отворен рудник Чукару Пеки што ће, како је рекла, допринети да Србија буде друга у Европи по производњи бакра и злата и то експлоатацијом доње зоне рудника.
„Креће се и у истраживање горње зоне рудника и верујемо да ћемо бити први у Европи. Не треба да се стидимо тога што имамо и да мислимо да је рударство нешто што није добро. Јесте добро када се спроводи по свим еколошким и енергетским стандардима и принципима“, нагласила је Михајловићева.
Она је поручила да не постоји ниједан потписан уговор са Рио Тинтом, нити је издата дозвола о експлоатацији литијума.
„Ова Влада ради све прегледно и транспарентно и јавност јесте и биће упозната са свим детаљима у вези са пројектом ‘Јадар’“, рекла је Михајловићева.
Михајловићева је истакла да држава неће ниједну одлуку донети, уколико процене утицаја на животну средину покажу да неће бити у складу са европским стандардима, пренео је Танјуг.
„Свакодневно видимо у одређеним медијима слике из разних делова света о томе како ће изгледати Јадар, слушамо како ће бити уништена Дрина, како ће загађена вода стићи до Београда, како у Србији неће моћи да се живи. Све те апокалиптичне приче говоре надриеколози и надристручњаци. Све то је лаж, јер нико у овом тренутку не зна какав ће бити утицај на животну средину, јер студије нису готове. Када буду готове, онда можемо и треба о свему да разговарамо. Порука грађанима је да верују у своју Владу и државу, јер нећемо урадити ништа што ће утицати на наш и живот будућих генерација“, казала је Михајловићева.
ЕКОНОМИЈА
Новац против природе: Између екологије и економије
ЕКОНОМИЈА
"Рио Тинто" саопштио на чему тренутно ради и чиме је заменио угаљ
Све о домаћој и светској економији

Прочитајте овде

Коментар