Путину је „Бочаров ручеј“ једна од омиљених резиденција. Ту руски лидер често прима светске државнике, одржава важне састанке са политичким и војним врхом, решава политичка питања и одседа док скија на Красној пољани.
Ово је други пут да се Путин и Вучић састају на том месту. Први сусрет у овом црноморском летовалишту су имали пре две године, а пре Вучића тамо су били и Томислав Николић и Војислав Коштуница.
Резиденција је направљена у совјетско време, а кроз њу су продефиловали многи светски званичници и јавне личности.
Овде је 2008. године одржан чувени састанак Владимира Путина и Џорџа Буша, америчког председника који је потом и немачкој канцеларки Ангели Меркел посаветовао да овде дође. Путин је осим Меркелове, овде дочекао својевремено и турског председника Реџепа Ердогана, белоруског лидера Александра Лукашенка, израелског премијера Бењамина Нетањахуа и многе друге. Гост даче био је и Боно Вокс, познати фронтмен групе U2.
Иницијативу за градњу даче средином тридесетих година прошлог века дао је тадашњи народни комесар за војску и морнарицу Климент Ворошилов, један од најоданијих Стаљинових сарадника и један од првих маршала Совјетског Савеза, а градња је завршена 1955, после Стаљинове смрти.
Од 1960. године овде су се одмарали совјетски лидери Никита Хрушчов и Леонид Брежњев, као и партијски идеолог Михаил Суслов.
Позвани су и лидери земаља социјалистичког блока да овде проводе одморе, а један од најпознатијих гостију даче био је југословенски председник Јосип Броз Тито.
Распадом Совејтског Савеза „Бочаров ручеј“ је постала једина државна дача на Црном мору и стекла је статус званичне резиденције председника Русије, пошто су Крим и кримске резиденције тада остале у саставу Украјине.
Први председник Русије Борис Јељцин је волео да на располагању има више резиденција, али је са породицом најрадије у овој дачи у Сочију проводио одморе.
Резиденција - неосвојива тврђава
„Бочарев ручеј“ у преводу значи „Бочаров поток“. Резиденција је добила име по крупном земљопоседнику Ивану Бочарову, који је овде поседовао више од хиљаду хектара земље, а такође и по оближњем поточићу који се спушта из оближњег шумског масива и улива у Црно море.
Све до Октобарске револуције овде су се налазила имања руских племића и најбогатијих људи тог доба, а и данас је то елитни део Сочија са вилама и јаким обезбеђењем.
„Бочарев ручеј“ заузима територију од 40 хектара. Опасан је високим зидинама, па се може видети само са мора и са велике удаљености. Резиденција се чува и са копна и са мора.
Главна зграда је направљена у стилу тзв. стаљинског класицизма, с високим плафонима и великим, панорамским прозорима, док је део ентеријера сачувао стил педесетих година прошлог века, други део је савременији.
Председничка резиденција, како наводе руски медији, има и два базена са слатком и сланом водом, као и дворану за рекреацију. Осим пристаништа за председничку јахту, резиденција има и хелиодром. У Јељциново доба је направљен и затворени тениски терен, а Путин је инсистирао да се за новинаре изгради савремени прес центар.
Осим председничких апартмана, „Бочаров ручеј“ има и салу за преговоре и пријеме, просторије за обезбеђење и мали биоскоп, као и прелепе вртове и воћњаке. Колико тачно има објеката на територији – држи се у тајности, али одређене кадрове из ове резиденције јавност је својевремено имала прилику да види када су Путин и тадашњи премијер Дмитриј Медведев овде провели један викенд – заједно су правили роштиљ, доручковали на тераси, пили чај, тренирали у спортској сали и размотрили низ актуелних питања.
Састанак Путина и Вучића коментарише главна уредница Спутњика Србија Љубинка Милинчић.