Ови „корови“ се обично користе у народној медицини и то већ доста дуго. Када људи говоре о чају од маслачка, углавном говоре о једном од два различита напитка: о инфузији од листова биљке или о прженом корену маслачка. Оба се сматрају сигурним (све док своје двориште нисте попрскали хербицидима или пестицидима) и користе се у разне сврхе.
Помаже код надутости
Ако се осећате надуто, чај од маслачка може вам пружити олакшање јер делује као диуретик и повећава излучивање урина. Једна студија „Трастед сорс“ показала је повећану количину урина након две порције чаја маслачка направљеног од лишћа биљке.
За здравље јетре
Корен маслачка се већ дуго користи као „тоник за јетру“ у народној медицини. Прелиминарне студије сугеришу да је то делимично због његове способности да повећа проток жучи. Натуропати верују да то значи да би чај од корена маслачка могао да помогне детоксикацији јетре, помогне код проблема са кожом и очима и ублажи симптоме болести јетре. Студија из 2017. године сугерише да полисахариди у маслачку заиста могу бити корисни за функцију јетре.
Може да делује као природна замена за кафу
Овај производ од унапред припремљеног корена маслачка можда ћете моћи да пронађете у локалним продавницама здраве хране, али можете и да га берете и направите од сопственог маслачка који није третиран инсектицидима. Корени младих биљака маслачка пржени су до тамно смеђе боје. Затим, након потапања у врелој води и процеђивања, можете уживати као замена за кафу.
Сличности између маслачка и лека за мршављење?
Недавна корејска студија „Трастед сорс“ сугерише да маслачак може имати сличне ефекте на тело као лек за мршављење „Орлистат“, који делује тако што инхибира липазу панкреаса, ензим који се ослобађа током варења да разграђује масноће. Тестирање утицаја екстракта маслачка на мишеве открило је сличне резултате, што је подстакло истраживаче да препоруче даља проучавања могућих ефеката маслачка против гојазности.
Чај од маслачка може да смири пробавне тегобе
Чај од корена маслачка може имати много позитивних ефеката на ваш пробавни систем, мада је већина доказа неповезана. Историјски се користио за побољшање апетита, смиривање мањих дигестивних тегоба и могуће ублажавање затвора.
Можда је једна од најважнијих чињеница о чају од маслачка да га је лако пронаћи и направити. Само се уверите да биљке нису обрађене никаквим хемикалијама пре бербе. Такође, берите биљке када су младе, по могућности. Након чишћења и припреме биљке, врх зеленила или пржених и млевених корена прелијте врелом водом, стрмо, процедите и уживајте!
Могао би да буде добра заштита у превенцији од опаких болести
Недавно је корен маслачка проучаван због његовог потенцијала у борби против рака, и до сада резултати изгледају обећавајуће. Канадско истраживање из 2011. године, „Трастед сорс“, показало је да екстракт корена маслачка индукује смрт ћелија у ћелијама меланома без утицаја на неканцерогене ћелије. Још један поуздан извор показао је да то чини и ћелијама рака панкреаса. Иако анти-канцерогени ефекти чаја од маслачка нису тестирани, потенцијал је позитиван, пише „Хелт лајн“.
Помаже у спречавању инфекција уринарног тракта
Упарен са другом биљком увом, и листови маслачка могу помоћи у спречавању инфекција уринарног тракта. Верује се да ова комбинација делује због антибактеријских једињења у уви и повећаног мокрења повезаног са маслачком.
Могући нежељени ефекти
Маслачак се сматра сигурним за већину људи. Међутим, неки људи могу имати алергијску реакцију додиром или гутањем маслачка. Такође је утврђено да маслачак делује у интеракцији са одређеним лековима, укључујући диуретике, литијум. Ако узимате лекове на рецепт, пре пијења чаја од маслачка консултујте се са својим лекаром, пише портал Новости Магазин.