„Више мутација не значи и гору ситуацију. Надам се да ће то ослабити његову способност образовања синцитија (стапање већег броја ћелија), да ће смањити брзину преласка од момента заражавања до продирања у плућа. Ако то буде као код првобитног соја и свих сојева пре 'делта' соја, онда ће меморијске ћелије радити и штитиће нас. Дакле, број тешких облика болести драстично ће се смањити, упркос томе што ће заразност бити иста или чак и већа“, објашњава Гинцбург.
Такође наглашава да данас код „делта“ соја вируса корона прелазак од лаког облика болести до средње тешког или тешког траје три до четири дана, док је раније то трајало од 10 до 15 дана.
Гинцбург је истакао да центар „Гамалеја“ још није добио узорак „омикрон“ соја, али када стигне мораће да се анализира на основу неколико параметара.
„ Ако буде као 'делта' сој, онда неће бити ништа добро, а ако буде као 'вухански' - неће бити ништа опасно. Видећемо када га добијемо“, нагласио је научник.
Раније је потпредседник Руске академије наука Владимир Стародубов изјавио да ће постојеће вакцине против ковида 19 морати да буду модификоване уколико њихова ефикасност против новог соја омикрон падне испод 50-60 одсто.