Међу светским мегалополисима руска престоница заузима треће место, после Сан Франциска и Њујорка. Међу првих пет на свету су и Бостон и Лондон. Ранг-листу је саставила међународна агенција за истраживања „Стартап блинк“.
Око 50 напредних решења која се користе у борби против ширења вируса корона помогло је Москви да достигне високе показатеље.
Међу њима су алгоритми за компјутерски вид засновани на вештачкој интелигенцији. Ова методика већ је помогла радиолозима да анализирају више од три милиона испитивања.
Још једно иновативно решење је платформа „у облаку“ која повезује пацијенте, лекаре, медицинске организације, осигуравајућа друштва, фармацеутску индустрију и веб странице.
Високим резултатима допринеле су и технологије које помажу у прилагођавању живота грађана током пандемије. У питању су пројекти из области паметног туризма, електронске трговине и логистике, као и рада на даљину и онлајн образовања.
Експерти агенције „Стартап блинк“ оцењивали су мере предузете у Москви са становишта епидемиолошких показатеља и утицаја на економију.
Московско искуство
У борби против вируса корона, Москва није ишла у крајност. Фокус је био на превенцији: повећан је број бесплатних експресних места за тестирање и вакцинацију, патентирани су онлајн програми и платформе за обуку и развијане могућности телемедицине.
Московски здравствени систем је током пандемије сакупио довољно велики коефицијент сигурности који омогућава да се рутинска и хитна помоћ не прекида чак ни у периодима врхунца инциденције ковида 19.
Главни град Русије подржава предузећа давањем субвенција и подстицаја. Ове године око 25 хиљада малих и средњих предузећа искористило је мере подршке.
Како се саставља ранг-листа
Ранг-листа се саставља на основу глобалне мапе иновативних решења за борбу против вируса корона и оцењује се око 100 водећих градова и 40 земаља света. Глобална мапа је направљена у марту 2020. године и током године јој је додато више од хиљаду решења.
Алгоритам рангирања узима у обзир количину и врсту иновација које се користе у борби против вируса корона. Пројекти који су разматрани морали су да задовоље три основна критеријума, међу којима су иновативност, релевантност (одлука мора директно да одговори на изазове ковида 19) и кредибилитет. Додатни бодови додељују се за одабране изванредне иницијативе. Све одлуке пролазе прелиминарну модерацију и бирају их стручњаци према критеријумима квалитета и поузданости информација.