„Ниједна земља у Европи не би требало да се заноси мишљу да ће једнострани уступци Русији довести до побољшања њеног понашања“, рекао је он током свог првог јавног обраћања од када је преузео функцију шефа МИ6 у октобру 2020. године, преноси агенција АП.
Мур је поменуо присаједињење Крима са Русијом 2014. године и „недавну концентрацију руских снага на граници са Украјином“, истичући да Лондон и даље „има посла са акутном руском претњом“.
„Наши савезници, партнери и ми морамо да устанемо и обуздамо активности Русије које су у супротности са међународним системом заснованим на правилима“, додао је.
Истовремено, директор МИ6 је навео четири главне „претње“ са којима британска обавештајна служба мора да се суочи – Русију, Кину, Иран и међународни тероризам.
С тим у вези, Кину је назвао „најважнијим приоритетом“ МИ6 и оптужио Пекинг за велике „шпијунске операције“ против Велике Британије и њених савезника.
„Пекинг верује у сопствену пропаганду о крхкости Запада и потцењује одлучност Вашингтона. Ризик од погрешних прорачуна Кине због њеног превеликог самопоуздања је реалан“, сматра Мур.
Шеф МИ6 је такође оценио да је повратак покрета „Талибан“ (организација која је под санкцијама УН због терористичке активности) на власт у Авганистану постало „средство подизања моралног духа“ за милитанте.
Поред тога, Мур је говорио о потреби да британска обавештајна служба делимично напусти тајну атмосферу рада и започне сарадњу са ИТ фирмама како би победила у трци у сајбер наоружању против противника Лондона.
Кијев и западне државе у последње време изражавају забринутост због наводног интензивирања „агресивних дејстава“ Русије у близини граница Украјине. Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да Русија премешта трупе унутар своје територије и по сопственом нахођењу. Према његовим речима, то никоме не прети и не треба никога да брине.