СВЕТ

Да ли се пандемија завршава 2022. године, а ковид 19 постаје контролисан као грип

Пандемија ковида 19 могла би идуће године да почне да попушта и поступно се претвори у ендемску болест попут других са којима човечанство живи, уколико се не одужи због велике неједнакости у доступности вакцина и појаве опаснијих варијанти вируса.
Sputnik
И док се земље припремају за суочавање са новом варијантом вируса, а Европа се бори са зимским таласом пандемије, здравствени стручњаци сматрају да ју је идуће године могуће укротити.
Знање и алати који су потребни да би се вирус ставио под контролу постоје. Доступне су велике залихе вакцина и нове методе лечења.
„Путања ове пандемије је у нашим рукама“, рекла је недавно новинарима Марија ван Керхове, главни експерт Светске здравствене организације (СЗО) за корона кризу, преноси Индекс.
„Можемо ли доћи до фазе да 2022. ширење болести ставимо под контролу? Апсолутно“, рекла је. „То смо већ могли да учинимо, али нисмо“.
Годину дана након што су се на тржишту појавиле прве вакцине у свету је примењено више од 7,5 милијарди доза, а до јуна 2022. године биће произведено више него довољно вакцина за све људе на планети.
Многи стручњаци сугеришу да ће фаза пандемије ускоро да се заврши. Сматрају да ковид неће у потпуности да нестане, него да ће да постане контролисана ендемска болест са којом ћемо научити да живимо као и са грипом.
Постаће „део инвентара“, рекао је Ендрју Нyмер, епидемиолог на Калифорнијском универзитету у Ирвину.
Главни амерички стручњак за заразне болести Ентони Фаучи рекао је такође да би пандемија ускоро требало да дође до тачке у којој би се ковид „могао повремено појављивати у позадини, али неће доминирати као сада“.
Међутим, велик проблем је изразита неједнакост у доступности вакцина. Готово 65 одсто људи у земљама с високим приходима примило је барем једну дозу, али само нешто више од седам посто у земљама с ниским приходима, показали су подаци УН.
Сматрајући да је то морално недопустиво СЗО је позвала богате земље да не дају бустер дозе у потпуности вакцинисанима док најрањивији међу сиромашнима не добију прву дозу, али узалуд. СЗО је позвала земље да потпишу међународни уговор о борби против пандемија како би се припремиле и спречиле будуће кризе.
СВЕТ
Немачки епидемиолог: Омикрон је можда божићни поклон, могао би да убрза крај пандемије
СВЕТ
Грубо и без доказа: СЗО забринута због оштрих мера против омикрона у појединим државама
Коментар