Сваки стуб делује као оптичка антена, прима светлост да обликује оптички таласни фронт, а затим захваљујући алгоритмима вештачке интелигенције, висококвалитетна слика се развија у пуним бојама.
Традиционалне камере користе сложена пластична и стаклена сочива која савијају светлост на сензор који шаље сигнале електронски. Ново решење се ослања на метаповршину, која је, укратко, танак филм са појединачним минијатурним елементима развијеним да прелама светлост у било ком жељеном правцу, наводи се у истраживању.
Враћајући се на камеру, ову метаповршину и њене цилиндричне стубове, иновација је добијање одговарајућег дизајна цеви и развој одговарајућег алгоритма за обраду сигнала који може да произведе стварну слику. Ово је омогућило камери да сними фотографију у пуној боји уместо да се понаша као ласер који производи нејасне, изобличене слике са ограниченим видним пољем.
Истраживачи су упоредили слике снимљене метаповршином са онима са других камера
© Фото
Главна примена за ову нову врсту камере је првенствено медицинска – роботи ће моћи да раде минимално инвазивну ендоскопију за дијагностику и лечење болести.
Израда метаповршине је заснована на силицијум-нитриду, што значи да се брзо могу произвести у масовној скали по нижој цени од сочива за конвенционалне камере. Ово је први пут да су истраживачи користили дизајн где је оптичка технологија у предњем крају, а неуронска обрада ради на задњем крају. Стручњаци сматрају да ће овај пробој отворити врата за „потпуно различите начине изградње уређаја у будућности“.