„Додатни елемент је 17 лица која су учестовала у хибридној операцији транспорта миграната и њиховог пребацивања до границе“, рекао је Пшидач.
На списку су и лица одговорна за кршење људских права у Белорусији, додао је он.
Истовремено, Пшидач је истакао да уколико Белорусија буде примила к знању захтеве Европске уније, санкције би могле бити укинуте.
„Санкције, како је господин министар Рау (пољски министар спољних послова Збигњев Рау) више пута наглашавао, нису сам циљ. Оне су својеврсни одговор, као и сигнал властима у Минску да прекину своју агресивну политику“, приметио је он.
Према његовим речима уколико би белоруске власти промениле приступ, Европска унија би „покушала да осмисли друга решења, јер нам је главни циљ да та агресивна политика престане“, додао је Пшидач.
Пољски политичар је додао и да се санкције односе на 11 привредних субјеката.
Како је рекао, то су субјекти који су непосредно учествовали у превозу миграната и њиховом гомилању на територији Белорусије.
Америчке санкције
У саопштењу објављеном на сајту америчког Министарства финансија наводи се да су и Сједињене Америчке Држеаве увеле нови пакет санкција Белорусији.
Према наведеном списку, нова ограничења погодила су 20 физичких лица, 12 организација и три авиона.
На санкционом списку америчког Министарства налази се и Дмитриј Лукашенко, бизнисмен и средњи син белоруског председника Александра Лукашенка.
Мигрантска криза на граници Белорусије са Летонијом, Литванијом и Пољском, куда су се од почетка године упутили мигранти, заоштрила се 8. новембра. Неколико хиљада миграната дошло је до белоруско-пољске границе и не напушта пограничну зону. Неки од њих покушали су да уђу у Пољску разбијајући ограду од бодљикаве жице. Земље Европске уније оптужују Минск за намерну ескалацију кризе и позивају на увођење санкција. Председник Белорусије Александар Лукашенко сматра да су за ову ситуацију криве саме западне земље, због чијих дејстава људи беже од рата.
У последње време Литванија, Летонија и Пољска јављају о расту броја приведених илегалних миграната из земаља Блиског истока и Африке на граници са Белорусијом и оптужују Минск за стварање мигрантске кризе. Минск демантује све оптужбе. Белоруски председник Александар Лукашенко изјавио је да Минск више неће спречавати прилив илегалних миграната у земље ЕУ – због санкција Запада за то нема ни новца ни снаге.