„Односно, оног њеног дела који подржава независност ’Косова‘ и залаже се за промовисање његовог међународно правног субјективитета, да би ваљало спровести предметну правоснажну одлуку Уставног суда у вези са враћањем узурпираног земљишта манастиру Дечани“, подсећа професор Танасковић.
Опомена држава Квинте за добробит „Косова“
„Проблематика заштите српске културне баштине на КиМ додатно је актуализована на недавно одржаном заседању Генералне конференције Унеска, где је званично потврђено да оно представља сталну бригу ове специјализоване агенције УН за образовање, науку и културу. Западни покровитељи тзв. Косова мишљења су, међутим, да би тамошње власти кад је реч о односу према сакралним објектима и имовини СПЦ морале повући конкретне потезе којима би увећале изгледе поновног захтева за чланство у Унеску, који ће сигурно пре или касније поднети“, верује саговорник Спутњика.
Селективна правда међународног фактора
„Приштина је у томе, с једне стране, размажена симптоматичном благошћу оних међународних чинилаца који би на њу могли имати утицај ( ЕУ, Велика Британија, САД...), док, с друге, верује да ће Србија у догледно време бити приморана да изричито или на неки индиректан начин призна независност ’Косова‘, после чега ће све остало, како тамо процењују, изгубити смисао и значај, па чине све да тај тренутак дочекају са што мање спроведених мера на које су обавезни, а које им не одговарају. Неосновано, па и комично реаговање чланова Удружења историчара Косова ’Али Хадри‘ парадигматично је за тај општи став произвољности у односу на поштовање закона, али и елементарног друштвеног реда и уравнотежене логике, са константном праксом замене теза и оптуживања других за сопствено пркошење свему што се сматра цивилизованим стандардима одговорног понашања“, каже наш саговорник.
Приштина неће бити санкционисана
„За понашање тзв. Квинте карактеристична је, условно речено, ’селективна принципијелност‘. Доследношћу у ставу да са на ’Косову‘ мора уважавати специфичан статус СПЦ и њених имовинских права, а православним сакралним објектима и духовно-културној баштини уопште обезбедити физичка безбедност и неопходно одржавање, настоји се компензовати изразита политичка пристрасност у корист ’Косова‘ и неспремност да се о било чему озбиљно и обавезујуће разговара, сем о исходу онога што се сасвим непримерено назива ’дијалогом‘ Београда и Приштине, а тај се исход види искључиво у признавању косовске независности или, како косовски званичници дрско кажу, узајамног признања ’двеју држава‘“, објашњава он.
Косовски историчари љути на државе Квинте
Они су позвали косовске институције да не спроводе одлуку Уставног суда о враћању земљишта манастиру Високи Дечани и изразили сумњу због журбе међународне заједнице да се спроведе одлука која је, како кажу, „супротна слободама и људским правима“.