У заједничком документу Русија и Индија су потврдиле своју посвећеност посебно привилегованом стратешком партнерству, које остаје „стуб глобалног мира и стабилности“.
Привилеговано партнерство
Како је нагласио Путин, односи између држава се "развијају и усмерени су ка будућности".
"Ако је прошле године био приметан пад робне размене за око 17 одсто, за девет месеци ове године раст је био изнад 38 одсто", рекао је Путин.
Лидери су се заложили за повећање трговинске размене до 30 милијарди долара до 2025. године.
Моди, са своје стране, указао је на то да пандемија вируса корона није успела да утиче на дијалог између држава - њихово "привилеговано партнерство" наставља да јача.
Путин је нагласио да Москва и Њу Делхи сарађују у веома важним и перспективним сферама – у енергетици, високим технологијама, космичкој области. Он је изразио наду да ће бити реализован програм обуке индијског космонаута.
Војно-техничка сарадња
Русија ће наставити реализацију војно-техничке сарадње са Индијом, наставио је Путин.
„Изводимо заједничке војне вежбе и на територији Индије и у Русији. Захвални смо вам за ту компоненту нашег рада“, рекао је он.
Споразуми који су потписали Москва и Њу Делхи ојачаће сарадњу у различитим сферама, сматра Моди.
Русија и Индија су потписали данас уговор о заједничкој производњи више од 600.000 аутомата АК-203 у фабрици у граду Корва (држава Утар-Прадеш), саопштила је прес-служба концерна.
Како је саопштио генерални директор концерна "Калашњиков" Владимир Лепин производња АК-203 ће почети у Индији у наредним месецима.
Са друге стране, директор Федералне службе за војно-техничку сарадњу Русије Дмитриј Шугајев саопштио је телевизији „Русија 24“ да Русија и Индија воде преговоре о повећању производње ловца Су-30МКИ на 50 јединица.
Он је додао да предузеће ХАЛ које производи руске ловце активно ради и да се авиони успешно користе у индијској војсци.