Двоструко више мутација од делте
Нови сој има много више мутација него што је забележено код делта соја, каже Оливер Вугрек, молекуларни биолог са Института „Руђер Бошковић“, чији је тим и открио омикрон у Хрватској.
„Омикрон варијанта има око 96 измена мутација у односу на вухански сој, а делта сој 55 измена у односу на вухански сој. Омикрон има двоструко више од делте“, рекао је Вугрек за РТЛ, преноси Индекс.
Он сматра да је још рано прогнозирати да ли ће омикрон потиснути делту, евентуално ублажити болест и на крају довести до краја пандемије.
„Вирус, односно сој, откривен је пре две недеље и нема пуно података како се шири. Изгледа, према неким информацијама које су доступне, да се можда и брже шири па је могуће и да истисне делта сој у неком краћем року“, сматра он.
Док буде пандемије, биће и нових сојева
Вугрек тврди да ће се нови сојеви јављати докле год буде трајала пандемија.
„Вирус мутира, то је јасно од првих месеци истраживања. Рата мутација је једна до две месечно. Докле год пандемија буде трајала, настајаће нове варијанте било где у свету. Питање је колико ће пандемија трајати“, напоменуо је он.
Вугрек је гостовао и на Новој ТВ где је рекао да истраживања тек морају да покажу да ли је омикрон способан да избегне имунитет особа које су прележале ову болест. За сада је познато да су неки који су вакцинисани имали блажи облик болести.
„Једна особа код које је потврђен нови сој је пре годину дана преболела вирус и била је вакцинисана“, рекао је Вугрек.
Информације према којима је омикрон преузео део генетског материјала вируса прехладе, Вугрек није коментарисао. Само је потврдио да је и даље реч о вирусу SARS-Cov-2 на којем није дошло до чудних рекомбинација.