Како се приближавају Зимске олимпијске игре 2022. године, очекује се да ће Бајденова администрација у току недеље објавити дипломатски бојкот Игара америчке владе, наводи се у недељном извештају „CNN-а“, позивајући се на „неколико извора“.
Делимични бојкот долази у супротности са наводима кинеске владе о кршењу људских права и односи се само на званичнике америчке владе који традиционално присуствују међународним играма.
Демонстрације неће утицати на олимпијце који се такмиче под америчком заставом.
Вашингтон није увео потпуни бојкот откако је тадашња администрација председника Џимија Картера потпуно повукла Сједињене Америчке државе са Олимпијских игара у Москви 1980. године.
Извештај стиже неколико дана пошто је Генерална скупштина Уједињених нација одлучила да усвоји „олимпијско примирје“ које су израдили Пекинг и Међународни олимпијски комитет (МОК).
Резолуцију добре воље су спонзорисале 173 земље, од којих су многе истакле подршку Играма усред пандемије вируса корона.
Земље учеснице позване су да поштују резолуцију од седам дана пре церемоније отварања до седам дана после затварања Олимпијских игара 2022. године, као и Зимских параолимпијских игара 2022.
Иако амерички званичници можда неће присуствовати ЗОИ, то може бити уобичајено за многе америчке корпорације, али не значи да се амерички спортисти неће такмичити.
Фенг Кси, кинески заменик министра спољних послова је пре неколико дана поручио америчким пословним руководиоцима да се Пекинг нада да ће америчке корпорације дати позитиван допринос Олимпијским играма 2022. године, које би требало да почну 4. фебруара и које ће трајати до 20. фебруара, када је заказана церемонија затварања.
„Бојкот Олимпијаде из политичких разлога штети интересима спортиста, нарушава заједничке иделаа и тежње међународнго друштва и непопуларан је“, рекао је Кси учесницима виртуелне конференције, којој су присуствовали Америчка привредна комора у Кини.
Зимске параолимпијске игре 2022. године требало би да буду одржане од 4. до 13. марта.
Савет за националну безбедност води приватне разговоре о могуће дипломатском бојкоту пошто су демократски и републикански чланови Конгреса изразили подршку протесту. Бајден је посебно најавио разматрање овог потеза прошлог месеца.
У исто време поједини амерички законодавци попут сенатора Теда Круза, позива САД да се на предстојећим Играма понашају као на било којим другим.
„Имамо младиће и девојке, Американце који су провели цео живот вежбајући за овај тренутак. Не желим да кажњавам те младе спортисте“, истакао је Круз.
Он је такође осудио Националну кошаркашку асоцијацију САД (НБА) и америчке компаније, попут Најкија, да затварају очи пред оптужбама за злочине над људским правима које је наводно извршила кинеска влада.
Разговори о дипломатском бојкоту убрзали су се прошлог месеца након што је неколико земаља, као и МОК, изразило забринутост за кинеску тенисерку Шуаи Пенг, која је нестала из видокруга јавности убрзо након што је навела да ју је сексуално напао бивши кинески вицепремијер Џанг Гаоли. Ти страхови су делимично укроћени након што се тениска звезда поново појавила на тениском турниру у Пекингу и одржала кратке разговоре са председником МОК Томасом Бахом и другим кључним члановима.