„Војне и обавештајне службе Русије настављају да развијају потенцијал за одлучне акције против Украјине уколико то буде наређено, потенцијално почетком 2022. године. Снаге које би требало да буду распоређене, ако буду у потпуности мобилисане, биће двоструко бројније од онога што смо видели прошлог пролећа, укључујући и око 100 батаљонских тактичких група или практично све копнене снаге Русије које су распоређене западно од Урала“, наводи се у писаним извештајима Нуландове Конгресу.
Такође је додала да амерички председник Џозеф Бајден „и даље верује да су стабилнији и предвидљивији односи САД и Русије у интересима обе земље“.
„И даље постоје дубока неслагања са Кремљем по питању људских права, поступања са господином (Алексејом) Наваљним, слободе медија и невладиних организација, Белорусије, сајбер претњи, мешања у изборе, притварања америчких држављана, службеника амбасаде и многих других ствари“, додала је Нуландова.
Такође је прецизирала да је председник Бајден покретао та питања током разговора са председником Русије Владимиром Путином и да ће наставити са тим.
„Када САД и Русија сарађују, као што је то сада случај по питању Ирана и започетих преговора о стратешкој стабилности, ми нашим грађанима и свим народима дајемо изгледе за безбеднију будућност“, оценила је америчка званичница.
Раније је агенција АП, позивајући се на извор у администрацији председника САД, саопштила да америчке обавештајне службе тврде да Русија планира инвазију на територију Украјине почетком 2022. године.
Недавно је председник Белорусије Александар Лукашенко саопштио агенцији РИА Новости да ће у наредна два месеца белоруска и руска војска одржати заједничке војне вежбе на граници републике са Украјином. Како је додао, очекује се да ће вежбе бити одржане у две фазе у наредна два месеца, истакавши да ће прва фаза вежби бити реализована ове зиме.
У последње време западни медији активно говоре о томе да Русија наводно припрема напад на Украјину. Из Кијева су прво демантовали ту информацију и саопштили су да не примећују повећање бројности руских снага на граници, али су касније и они почели да говоре о планираном нападу. Москва је више пута одбацивала ове наводе, истичући да се тако оправдава размештање контингента НАТО у близини руских граница.