ЕКОНОМИЈА

Прети један од највећих банкрота у историји

Почетак ове недеље донео је наставак саге о кинеском гиганту на тржишту некретнина „Еверграндеу“ који дуго балансира на ивици банкрота. Ни после 30 дана почека, неки од офшор власника обвезница нису примили уговорени купон чиме је „Евергранде“ корак ближе формалном банкроту, преноси Ројтерс.
Sputnik
Прошлог месеца кинеској групацији је на наплату дошло 82 милиона долара на име камата чије би неподмирење последично изазвало „дифолт“ 19 милијарди долара вредних обвезница и лансирало „Евергранде“ на врх кинеске неславне лествице највећих банкрота.
Први у Кини, уједно би био и други највећи банкрот на растућим тржиштима након венецуеланске нафтне компаније ПДВСА.

Ко је све пропао

Потреси у кинеском сектору некретнина протекле године већ су срушили десетак мањих компанија, а то исто прети „Еверграндеу“, некада највећем гиганту на тржишту некретнина са више од 1.300 пројеката, 163.000 запослених и 300 милијарди долара дуга.
Успоравање раста подстакло је диверсификацију портфеља у друга пословања попут осигурања, флаширане воде, фудбала и електричних аутомобила.
Улагаче су протеклих неколико месеци умириле поруке кинеских власти да се проблеми групе могу ограничити што су пропратиле мере за већу ликвидност банкарског сектора и планови компаније да ситуацију прегрми реструктурирањем страних дугова.

„Тржиште већ има одређена очекивања о овом (неплаћању). Само је чекало када ће се то догодити. У исто време улагачи посматрају развој ситуације у „Еверграндеу“ - да ли група иде у смеру реструктурирања дуга или плана отплате кредитора“, рекао је Кени Нг, стратег у „Everbright Sun Hung Securities.

„Евергранде је у понедељак објавио успостављање одбора за управљање ризицима у којем седе државни званичници како би помогли у „ублажавању и елиминисању будућих ризика“.
Објава је дошла након саопштења компаније да кредитори захтевају 260 милиона долара исплате и да „Евергранде“ не може да гарантује средства за отплату дуга.

Подршка власти

Упркос вишемесечној кризи проблеми презадужене компаније нису се прелили на друге секторе у Кини. Аналитичари сматрају да је подршка власти и чињеница да су тржишта упозната с развојем ситуације довела до тога да се проблеми вероватно неће осетити у ширем обиму.
Основан 1996, „Евергранде“ је успоставио еру неспутаног задуживања и градње, али су тај пословни модел потопиле стотине нових правила написаних да ограниче манично задуживање и омогуће приступачно становање, пренео је Пословни дневник.
ЕКОНОМИЈА
Кинески гигант због дугова распродаје имовину, купаца нема
ЕКОНОМИЈА
Валуте све више клизе, разлог више него опасан
ЕКОНОМИЈА
Стање критично! Шта се дешава у немачкој ауто-индустрији
Коментар