„Приступамо стварима конструктивно и спремни смо на компромисе али само под условом да је и Русија спремна на то. Истовремено, нећемо попуштати у питањима која су од суштинског значаја за развој украјинске државе, укључујући питања наше европске и евроатлантске интеграције“, рекао је министар за „Скај њуз“.
Како је објаснио, захтеви морају бити разумни и легитимни.
„Захтеви Москве да Украјина одустане од своје спољне политике, координира са Русијом процес интеграције у НАТО или одустане од ових планова нису нелегитимни“, додао је.
Шеф украјинске дипломатије је такође апеловао на западне земље да размисле колико далеко ће морати да иду по питању компромиса с Москвом ако „изаберу тај пут како би обуздавали Руску Федерацију“. Он је навео да Русија већ користи гасовод „Северни ток 2“ против Украјине као економско оружје и најавио да намерава да разговара о плановима новог немачког руководства у вези са тим пројектом.
Поред тога, Кулеба је рекао да се у случају „оружаног сукоба између Русије и Украјине“ западни партнери Кијева договарају о „свеобухватном пакету мера за обуздавање Москве“, укључујући „санкције без преседана које би довеле до катастрофе за руску економију”.
Он је нагласио да Украјина не тражи од земаља НАТО-а да учествују у наводно могућем војном сукобу са Русијом, али да инсистира на потреби да се помогне Кијеву у јачању одбрамбеног потенцијала.
Према речима министра, 150.000 руских војника је наводно концентрисано у близини граница Украјине, укључујући на Криму, као и у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Према проценама Кијева, Русија има могућност да брзо пребаци своје снаге на украјинске границе.
Подсетимо, западни медији су више пута оптуживали Русију да припрема наводну инвазију на Украјину, лицитирајући с бројем војника које Москва концентрисала на граници – од 75.000 до 175.000.
Москва је на све оптужбе одговорила ставом да ни за кога не представља претњу а да је премештање снага на њеној територији – њено уставно, суверено право. У Русији такође сматрају да западне земље користе причу о наводној инвазији како би даље помериле своје снаге на Исток.