„Сасвим је могуће да дође до тога. Ако, што би се рекло, колеге са друге стране то не схвате и ако све настави да се одвија као до сад, по логици развоја догађаја можемо се изненада пробудити и наћи у нечем сличном. То би био општи неуспех дипломатије, али још имамо времена да покушамо да се договоримо на разумној основи“, рекао је Рјабков.
Како је објаснио, ситуација се погоршала због кршења обавезе спречавања војних активности у близини руских граница, што је сада све више и више приметно.
„Предлажемо разумну алтернативу овоме што се дешава. Правне гаранције могу бити формулисане на различите начине, али то би требало да буду гаранције у форми уговора, не обећања, нити некакве речи, све смо то прошли много пута... Нама, Русији су неопходне гаранције наше безбедности – безбедности у глобалном смислу, не у неком конкретном сегменту него генерално, с обзиром на то да се за нас ситуација заиста погоршала “, истакао је дипломата.
Москва никоме не прети, поновио је Рјабков, али упозорава Запад на последице њихових непријатељских корака.
„У америчкој спољној политици није остао ниједан инструмент против Русије осим уцена, претњи и санкција, али то није језик који разумемо. Морамо да покажемо чврстину, што се сада и дешава“, поручио је руски дипломата.
Подсетимо, председник Русије Владимир Путин је 1. децембра предложио да се крене у преговоре око постизања правних гаранција за неширење НАТО-а на исток. Путин је нагласио да је најважнији задатак руске дипломатије: добијање поузданих и дугорочних гаранција безбедности.
Након одржаног виртуелног самита председника САД и Русије, Бела кућа је саопштила да председник САД Џо Бајден није дао гаранције Путину да ће Украјина остати изван НАТО-а.
Карипска криза (Кубанска ракетна криза) довела је свет на ивицу нуклеарног рата 1962. године. Главни кривац за конфликт, који би се завршио глобалним и уништењем САД и СССР-а, било је стремљење Вашингтона да постигне апсолутну доминацију стратешких нуклеарних снага.