„Специјална мониторинг мисија ОЕБС региструје да Кијев пребацује на исток земље тешко наоружање, укључујући артиљеријско наоружање великог калибра и оклопна возила, а наставља се и примена беспилотних летелица“, навела је Захарова на редовном брифингу за новинаре.
Захарова је нагласила да је НАТО наставио да снабдева Украјину оружјем и Москву та ситуација забрињава.
„Развој догађаја у тој земљи уз подршку НАТО који просто пумпа оружјем Украјину, која је у стању грађанског рата, и даље забрињава. Кијев нагомилава снаге на линији раздвајања у Донбасу“, упозорила је она.
Како је рекла, Москва је узнемирена информацијама да се у Украјини у оптицају налази пет милиона комада нерегистрованог наоружања.
„Имајући у виду узаврелу националистичку атмосферу забрињава информација Државног тужилаштва Украјине о томе да у земљи у оптицају има пет милиона комада нерегистрованог наоружања“, истакла је она.
Кијев да не саботира Минске споразуме
Захарова је рекла и да Русија позива Кијев да не саботира Минске споразуме и да прекине са масовним кршењем људских права.
„Рачунамо да ће наши западни партнери и одговарајуће међународне организације подстаћи украјинске власти да испуне те приоритетне задатке“, закључила је Захарова.
ЕУ се прикључила милитаризацији Украјине
Портпаролка руског Министарства је рекла и да се ЕУ прикључила милитаризацији Украјине.
„Савет ЕУ је 2. децембра донео одлуку да се на име војно-техничке помоћи Украјини издвоји 31 милион евра. Таква техничка помоћ ни на који начин не доприноси миру у Донбасу. У тој атмосфери преговори о нормализацији су практично у ћорсокаку“, рекла је она и додала да су седнице Контакт групе и радних група, које су потом уследиле, прошле без резултата.
Уместо примене Минских споразума кијевски режим се бави имитирањем процеса, избегава директан дијалог са Доњецком и Луганском и покушава да пребаци одговорност за нормализацију ситуације у Украјини на Русију која је само посредник, истакла је Захарова.
Подсетимо, у главном граду Белорусије у фебруару 2015. године потписан је документ под називом „Пакет мера за реализацију Минских споразума“, који се чешће назива „Мински споразуми“ или „Минск 2“, за разлику од Минског протокола и Минског меморандума, потписаних у септембру 2014. године.
Споразум Минск 2 требало би да допринесе прекиду борбених дејстава између Украјине и непризнатих република створених на територији Доњецке и Луганске области и да постави темеље за мирно политичко решавање сукоба.