Како „Спутњик“ сазнаје, на сајту за продају половњака „Половни аутомобили“ до скоро је постојао налог „продавца“ са широком лепезом аутомобила који су, наводно, „у доласку“ из иностранства и који су, наводно, били на продају по најмање 5.000 евра нижим ценама него што заиста вреде.
Иако нижа цена испрва буди разне сумње о аутомобилу и његовом власнику међу потенцијалним купцима, данас није немогуће наћи возило које се продаје за мање пара.
Продаја аутомобила „у доласку“
Због тога се један купац заинтересовао за куповину једног од многобројних аутомобила с тог налога, али када је хтео да га капарише у износу од највише 10 одсто од укупне цене, односно 800 евра, „продавац“ то није привхатио, већ је тражио конкретну суму: 2.600 евра.
Купац је одустао од куповине тог аутомобила, али је недуго потом приметио да је налог тог „продавца“ са свим аутомобилима које је, наводно, нудио нестао са сајта, што га је навело да посумња да је вероватно реч о превари тј. да је неко издвојио време да направи лажни налог на сајту, преварио некога да плати „капару“ и, на крају, обрисао налог, угасио број и нестао.
Са сајта „Половни аутомобили“ истичу да администратори сајта редовно контролишу огласе, али да се због великог броја огласа који се свакодневно постављају ситуације попут те повремено догађају, због чега они редовно објављују текстове о томе како да грађани препознају неправилности у огласима које указују на могућу превару и пријаве им потенцијални проблем.
„Чести индикатори преваре су превише ниска цена, захтев за давање капаре на невиђено, неубедљиви разлози хитног пресељења у иностранство уз комуникацију искључиво путем имејла, плаћање трошкова транспорта или набавке документације за аутомобил који се налази у иностранству“, предочавају за „Спутњик“ са сајта „Половни аутомобили“.
Наравно, иза таквих огласа не стоји нужно преварант. Зато могући купци увек треба да провере сву документацију о возилу, цене истог модела на другим огласима и продавца, без обзира на то да ли је реч о физичком или правном лицу, као и да погледају аутомобил уживо пре давања капаре и склапања купопродајног уговора.
„И да је неко преварен, потпуно је сулудо да неко плати ауто, а да га не види или да не види где је та фирма, колика је, има ли столове, столице, запослене, ходнике... То је као да сте мени дали 2.600 евра. Ја бих вам се захвалио и рекао: ‘Ово још никад нисам видео’. Он треба да нађе онога коме је уплатио паре. Ту мора да има признаницу на име човека који је узео новац или фактуру којом је платио аутомобил“, каже Драган Милутиновић, новинар РТС-а који прати аутомобилизам.
Купци увек треба да провере сву документацију о возилу, цене истог модела на другим огласима и продавца и да погледају аутомобил уживо пре давања капаре и склапања купопродајног уговора.
© Sputnik / Александр Кряжев
/ Преваре у Србији
Са сајта „Половни аутомобили“ предочавају да се покушаји преваре заснивају на томе да оглашени аутомобил заправо не постоји или на томе да се прикрива да нешто није у реду са возилом, као и да не постоје одређени модели који се користе за превару:
„На пример, продавац може имати дуг који не намерава да плати, те због тога нећете моћи да региструјете ауто или се прикрива квар који није једноставно кратком провером утврдити. Ту су и могуће преваре са неоцарињеним аутомобилом са страним таблицама. Продавци тврде да ауто, с важећом или истеклом регистрацијом, може регуларно да се оцарини и региструје код нас, али да они тренутно немају времена да се тиме баве, па га зато продају по тако ниској цени“.
Милутиновић каже да сајтови преко којих се обавља трговина половним аутомобилима обично немају могућности да провере да ли су продавци веродостојни или нису и подвлачи основне услове који треба да буду испуњени приликом куповине: да се аутомобил налази тамо где се продаје, да су бројеви шасије и мотора очитани и да је прегледан у АМСС.
„Без тога не бих саветовао никоме да купује полован аутомобил, јер кад прође АМСС преглед то значи да је апсолутно упарен с Интерполом, где се види да тај аутомобил није краден у иностранству“, напомиње Милутиновић за „Спутњик“.
Са сајта „Половни аутомобили“ предочавају да ретко добијају пријаве о превари тј. да „озбиљније основане пријаве“ добијају свега једном до два пута годишње:
„Ако се посумња на превару, укључују се и продајни саветници који контактирају с клијентом да би утврдили да ли је у питању грешка, погрешно унет податак или информација у опису огласа, те се такве ствари коригују. Ипак, да би се спречиле преваре, потребно је да и потенцијални купци буду пажљиви приликом склапања купопродајног уговора. Ако добијемо доказ да је реч о превари, оглашивач се одмах уклања с нашег сајта, а законодавство Србије је надлежно за све спорове“.
Пријављивање сумњивих или нетачних огласа на сајту „Половни аутомобили“ обавља се кликом на иконицу у самом огласу или путем имејла или телефона.
5 Децембар 2021, 14:00