„Мађарска је држава ЕУ, а чланство у њој аутоматски предвиђа да земља испуњава критеријуме демократије, како је схватају на Западу. Односно, испоставља се да Бела кућа саопштава Бриселу да у саставу ЕУ постоји недемократска држава“, сматра он.
Аверјанов је подсетио на ни Турска није била позвана на амерички самит.
„Турска је једна од најстаријих војно-политичких савезница САД у оквиру НАТО-а. Руководство Алијансе практично сваки дан даје изјаве да НАТО штити демократију. А сада Вашингтон признају да у његовим редовима постоји недемократски режим. Узгред, Бела кућа јасно даје до знања да чак ни позив на самит није признање да је земља демократска“, додао је генерал.
На питање зашто су САД селективно приступиле позиву учесника, Аверјанов је одговорио да је то због планова да се наметну одређене обавезе како би се олакшало америчко мешање у унутрашње ствари.
Виртуелни „Самит за демократију” који су организовале САД уз учешће више од сто земаља, али без Русије и Кине, одржан је пре неколико дана. Идеја да Американци одрже самит о демократији критикована је у Русији, Кини и другим земљама. Портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова назвала је патетичним и циничним покушаје Вашингтона да утврди ко је демократска земља, а ко није, посебно у светлу очигледних проблема са стањем демократије и људским правима у САД и на Западу уопште. Портпаролка је навела да је циљ самита супротстављање Запада независним земљама и подривање улоге УН. Кинеско Министарство спољних послова саопштило је да самит који су организовале САД изазива раскол и конфронтацију у свету, а мађарски министар спољних послова, који није добио позив за тај догађај, напоменуо је да Будимпешти није потребан „судија” за процену стања демократије.