РЕГИОН

Председник Албаније забринут због Републике Српске

Иљир Мета
Председник Албаније Иљир Мета изразио је данас забринутост због, како је навео, појачаних напора Републике Српске да се повуче из државних институција и створи паралелне институције војске, судова и пореског система у БиХ.
Sputnik
Мета је на свом Фејсбук профилу оценио да се, уз како тврди, подривање Дејтонског споразума, угрожава регионална стабилност и животи грађана свих националности.
Додао је да такви потези, „озбиљно штете владавини права и перспективи европских интеграција земље и региона“.
„Иницијатива посланика Скупштине Републике Србије да почне рад на стварању ових институција и изради новог Устава, у супротности је са 26-годишњим трудом босанских грађана, локалних лидера и међународне заједнице на јачању мира и безбедности у БиХ“, написао је Мета.
Он је позвао политичаре из Републике Српске и Федерације БиХ да реше неспоразуме „на добробит свих“.

ОЕБС: РС угрожава мир и стабилност у БиХ и региону

Председавајућа ОЕБС-а, шведска министарка спољних послова Ан Линде и генерална секретарка те организације Хелга Марија Шмид, оцениле су данас да усвајање сета закључака у Скупштини Републике Српске, у којима се позива на једнострано повлачење надлежности са државног на ентитетски ниво, угрожава мир и стабилност у БиХ и региону.
Линде сматра да тај потез доводи до ескалације тензија и да је супротан ономе што је постигнуто у последњих 26 година, саопштио је ОЕБС.
„Позивамо политичке лидере у Републици Српској да се уздрже од негативних политичких акција које изазивају поделе“, навела је Линде.
Додала је да „угрожавање Дејтонског споразума и уставног поретка БиХ са собом носи ризик угрожавања мира и стабилности у земљи и региону“.
Шмидова је навела да криза која је у току утиче на економију, обесхрабрује инвестиције и успорава кључне реформе, преноси Танјуг.
„Нажалост, терет ове кризе поново ће пасти на грађане који се ионако суочавају са повећаном незапосленошћу, корупцијом и недостацима у здравству“, тврди она.
Линде и Шмидова позвали су све стране да поново врате пуну функционалност институцијама на државном нивоу и да се укључе у конструктиван политички дијалог како би се постигао консензус на добробит свих грађана Босне и Херцеговине.
РЕГИОН
Опет ће бити криви Срби — може ли Федерацији БиХ и ракија стати на пут ка ЕУ
Коментар