Марковић каже за Спутњик да повлачење предлога опозиције за изгласавање неповјерења Влади није неко изненађење, али јесте изненађење то што ДПС први пут није успио да реализује политичку корупцију.
„Ако се вратимо у прошлост, видјећемо да им је то редовно успијевало, било на општинском, било на републичком нивоу. Присјетимо се примјера политичке корупције након општинских избора у Никшићу – ДПС-у фали посланик, они га купују и од губитника избора постају побједници. Или у Скупштини Црне Горе када су купили политичара који је касније награђен тиме што је био амбасадор у Кини. Да не помињемо имена, већ само да се подсјетимо појава”, каже Марковић.
Он истиче да је ово први пут да ДПС није успио у корупцији, и да се такав исход могао очекивати, јер су медији већ почели објављивати наслове како ДПС није успио да нађе свог „џокера“.
„Можда је ово једна од позитивних тековина парламентарних избора 30. августа прошле године, да се сужава простор за политичку корупцију, да има све мање људи расположених да буду дио корупције, да обрукају и себе и породицу. Ово све не значи да ДПС неће опет покренути иницијативу за неповјерење владе… ДПС тоне све дубље и дубље, и ово данас је то показало и ја вјерујем да ће се та партија подијелити на двије или више странака”, казао је Марковић за Спутњик.
Иницијатива повучена, али расправа буктала у Скупштини
Расправа о повлачењу иницијативе за изгласавање неповјерења Влади пренијела се у парламентарне клупе.
Посланик Славен Радуновић из ДФ-а је казао да му је мило ми је да су грађани Црне Горе могли да се увјере због чега је ДФ тражио помјерање иницијативе о изгласавању неповјерења Влади, са посљедње на прву тачку дневног реда засиједања Скупштине – „да бисмо извели Демократску партију социјалиста на чистац, да би показали да у владајућој коалицији нема никог ко би с њима чинио власт”.
Радуновић је рекао да су тражили да та тачка, која је по раније предвиђеном реду била посљедња, буде прва како би „оголили ситуацију око потенцијалних коалиција“ и како би у децембар, у погледу скупштинског рада, могли да уђу „неоптерећени том причом“.
„С обзиром на то да су потрошене све опције за излазак из кризе, понудили смо да вратимо мандате грађанима и да они изаберу неки други састав овог парламента. Уколико било ко, само из парламентарне већине, има бољу идеју за излазак из кризе, ми смо ту, али ако те идеје нема, онда предлажемо да изађемо на изборе, освојимо још једном власт и направимо владу која ће Црну Гору да поведе чврстим кораком напријед, да да одговор зашто нико из ДПС-а није процесуиран, зашто нема пописа, зашто темељни уговор са Српском православном црквом није потписан”, истакао је Радуновић.
Марко Милачић (Права Црна Гора) честитао је „ову велику побједу грађана Црне Горе“.
„Ко ће да одговара за ове тензије у Црној Гори, док сте ви (ДПС) варали овај народ. Грађани очекују да Ђукановић устане и из ини се грађанима. Да, преговарало се. Грађани су спријечили и поносан сам на грађане”, рекао је Милачић и изазвао бројне коментаре посланика тражећи да кажу ко је преговарао.
Поповић: Ово је фијаско опозиције
Посланик Либералне партије Андрија Поповић рекао је да жели да се извини грађанима.
„Ово је данас фијаско опозиције и фијаско Демократског фронта: 40 посланика опозиције и 27 посланика ДФ-а, који тврде мјесецима да је ово најгора могућа влада у историји Црне Горе и она је опстала. Имамо небулозну ситуацију да је 14 посланика окупљених око Демократске Црне Горе и Грађанског покрета УРА побиједило 67 посланика. То не постоји у парламентарној демократији, то се десило данас”, казао је Поповић и оцијенио је да ће те партије наставити да „ведре и облаче“ у законодавној и извршној власти.
Посланик ДФ-а Предраг Булатовић оцијенио је да се ДПС више никада неће вратити на власт. Он је ипак критиковао рад владе Кривокапића и казао да је подржава 13 до 14 посланика.
У ДФ сматрају да је Кривокапић неуспјешан премијер и „захваљујући полугама из Владе“ Ђукановић „може да држи говоре“, као што је онај који је одржао Милачић.
Посланик ГП УРА Милош Конатар је коментарисао то што су се помињали милиони нуђени посланицима да би донијели политичку одлуку.
„Имам проблем јер је неко оптуживао да неко преговара и узима новац. Молим све оне који су говорили да неко преговара да узме новац – милион или 21 или један евро да изађе пред грађане Црне Горе именом и презименом и каже ко је тај посланик који је преговарао за новац. Не само за ову иницијативу, него за било који акт у процедури у Скупштини Црне Горе”, казао је Конатар.
Ако се то не учини, сву причу ће, додаје, сматрати политичким кукавичлуком и празном причом.
Посланик Данијел Живковић (ДПС) оцијенио је да грађани имају добру прилику да виде због чега је иницијатива повучена.
„Ви сте дијалогом и комуникацијом показали какав је однос између посланика парламентарне већине. Знате ли ко је овдје губитник? То су они који сједе у владајућој већини а не подржавају премијера Здравка Кривокапића. Он је у политички обруч ставио повлачење иницијативе. Ви сте губитници и таоци такве политике. Ви ћете бити одговорни за нерад Владе Здравка Кривокапића. Док тражите издајнике у својим редовима подносите иницијативу за скраћење мандата Скупштини”, казао је Живковић.