У оквиру донете декларације о стању катастрофе, федерална помоћ биће обезбеђена погођеним појединцима у окрузима Колдвел, Фултон, Грејвс, Хопкинс, Маршал, Муленберг, Тејлор и Ворен, наводи се у саопштењу, а преноси агенција Ројтерс.
Помоћ ће укључивати грантове за привремени смештај и поправке кућа, кредите за покривање неосигураних губитака имовине и друге програме који ће помоћи појединцима и власницима предузећа да се опораве од последица катастрофе.
Гувернер Кентакија Енди Бешир је званично затражио доношење декларације у недељу, након што је више торнада уништило градић Мејфилд и фабрику свећа.
Гувернер је поручио да је реч о најразорнијим торнадима у историји ове државе, будући да су чак и најчвршће структуре од челика и цигле биле згњечене, пренео је Танјуг.
„Торнадо је однео животе и великог броја деце. Све који су му били на путу, чак и ако су покушали да се сакрију“, рекао је Бешир за америчке медије. Он страхује да би број жртава могао да буде већи и од 100, јер се и даље трага за жртвама. Како је рекао, цели градови су нестали под ударом торнада.
Један од најтежих несрећа у оквиру торнада догодила се у фабрици свећа, где је било 110 људи у тренутку катастрофе. До сада је из ње спасено 40 људи, осморо је погинуло, а осморо се води као нестало. Међутим, Бешир каже да су мале наде да су остали преживели.