Пале као симбол српског Сарајева
„С обзиром да је Сарајево остало углавном изван Републике Српске и да је Бањалука највећи град у РС, она једина има просторне и административне капацитете да се у њој смести државна администрација РС. И да ту буде смештена законодавна и извршна власт РС“, објашњава Раковић.
„Дакле, кад је створена РС, Пале су биле део Сарајева, а Сарајево је после Београда и Новог Сада био трећи по величини српски град у бившој држави Југославији, јер је у њему тада живело највише Срба. Из тог разлога Срби у БиХ су мислили да је логично мислити да ће Пале или Сарајево бити њихова престоница и главни град РС. Јер то је био период кад се још није знало како ће се даље развијати ситуација и како ће бити решено питање Сарајева“, појашњава наш саговорник.
„С тим у вези, Бањалука ће бити главни град у ком ће се одвијати законодавна и извршна делатност РС. То не значи да се седнице Владе РС неће повремено одржавати на Палама или у Источном Сарајеву. И сада Милорад Додик има своју резиденцију у Источном Сарајеву. Дакле, РС ће једноставно због свог државног развоја имати и престоницу и главни град“, каже Раковић.
Није необично кад постоје два центра државности
„Пале су део града Источног Сарајева. Преко Пала се тако успоставља српски континуитет који је постојао у Сарајеву. Протеривањем Срба из Сарајева они су нестали из самог града, али су остали у рубним деловима као што је Источно Сарајево, Пале које је било више излетиште, а сада је постало град“, напомиње наш саговорник.