СРБИЈА

Професори траже независну комисију о „случају Ковић“

Филозофски факултет је место где мора бити решен проблем са избором проф. др Милоша Ковића у звање редовног професора. На Одељењу за историју мора се расписати конкурс за редовног и мора се формирати непристрасна комисија која би реално оценила да ли је проф. Ковић испунио услове да буде биран у ово звање. Све друго била би злоупотреба.
Sputnik
Ово је рекао професор историје на Филозофском факултету и академик Љубодраг Димић на трибини под називом „Случај професора Ковића: Зашто се на Филозофском факултету праве комисије за одстрел“, коју су организовали студенти београдског универзитет.
Академик Димић подсетио је да је у време када је његова генерација уписивала студије, Филозофски факултет посматран као свето место у коме ходају мудраци чија је мисија била да знање пренесу на млађе генерације.
„Данас се то променило, још само не закључавамо врата изнутра“, рекао је Димић. Он је упозорио да овај факултет има посебну тежину јер се на њему између осталог предаје и етика.
И професор Леон Којен сматра да је ово што се догађа Милошу Ковићу један од најгорих случајева коме је сведочио током своје професорске каријере на београдском универзитету.
„Овде је питање да ли неко ко говори о Косовском завету, као што говори Ковић, може бити биран за редовног професора“, рекао је Којен, преносе Новости.
„Ковић испуњава све услове да буде биран у ово звање, нема достојнијег кандидата, а неприхватљив је предлог да буде биран у ниже звање, што се преко декана Данијела Синанија предлаже као решење. Он је оценио да је прогон Милоша Ковића резултат личне нетрпељивости групе професора према Ковићу, али тиме се не може оправдати кукавичлук који влада на факултету и целом београдском универзитету.“
Овај случај Којен је упоредио са случајем сарајевског професора Есада Ћимића који пре неколико деценија, када је стварана муслиманска нација, није хтео да се изјасни као муслиман, па га је тадашњи комунистички режим протерао из Сарајева. А на једном састанку, када је одбио да се изјасни како се од њега тражило, комунистички руководиоци су му рекли: „пустићемо ти мало крви, соколе“ и протерали га.
„На овај случај личи и оно што се догађа Ковићу на Филозофском факултету, истом оном факултету на коме је посао нашао професор Есад Ћимић када су га протерали из Сарајева“, рекао је Којен.
На трибини је говорио и Ненад Анжел који је истакао да је са оделења за историју протеран само зато што је за ментора на докторским студијама изабрао Милоша Ковића.
„Иако сам испуњавао све обавезе укључујући и финансијске јер су ме студије до тада коштале око 600.000 динара, доживео сам прогон и дискриминацију“, рекао је Анжел.
Студенти београдског универзитета упозорили су да руководство Филозофског факултета и одељења за историју чека да Ковићу истекле уговор о раду, након чега ће он изгубити посао. Они истичу да је неопходно хитно формирати непристрасну комисију која ће одлучивати да ли је Ковић испунио услове да буде биран за редовног професора, што је био и једна о њихових захтева.
Проф. др Милош Ковић недавно је у емисији "Од четвртка до четвртка" говорио и о томе коме је и зашто циљ да он буде отеран са Филозофског факултета у Београду.
СРБИЈА
Ако Ковић буде избачен, то ће бити распад Филозофског факултета: Професори пружили подршку колеги
Подкаст
Ковић: НАТО опколио Србију, чува нас православна Русија | Од четвртка до четвртка
Коментар