У прилог посвећености Велике Британије решавању косовског проблема Меклаудова наглашава значај именовања Сјуарта Пича за специјалног изасланика британског премијера за Западни Балкан.
„То је пре свега јасан знак сталне и снажне политичке посвећености британске владе овом региону“, каже Меклаудова и напомиње да ће Пич, за кога каже да је изузетно високо позиционирана и угледна личност, коју добро познају виши лидери широм региона и који ће у ту улогу донети велико искуство и велику мудрост, сарађивати са специјалним изаслаником ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирославом Лајчаком како би подржао дијалог.
Меклаудова је, одговарајући на питање Танјуга колико су тачне оцене да је Пич на ту позицију именован под притиском САД, нагласила да је одлука да се он именује пре свега „знак посвећености Велике Британије“.
„Сер Стјуарт ће веома блиско сарађивати, не само са америчким изаслаником за Западни Балкан Габријелом Ескобаром, већ и са специјалним изаслаником ЕУ за Западни Балкан Мирославом Лајчаком. То је дефинитивно одлука Велике Британије“, рекла је Меклаудова.
Оценила је да именовање Пича долази у време појачане међународне, а и британске, забринутости за безбедност у региону, посебно за стабилност у БиХ и нагласила да је именовање логичан корак у процесу јачања односа у региону.
Када је реч о дијалогу Београда и Приштине, нагласила је да је то процес који води ЕУ, а да њена земља више није део Уније.
„Али наша посвећеност подржавању дијалога је и даље снажна. Ми га подржавамо на бројне начине, на пример давањем финансијске и техничке подршке раду на проналаску несталих особа. Сер Стјуарт ће наставити да блиско сарађује са Лајчаком како би смо урадили све што можемо да подржимо дијалог“, навела је амбасадорка.
На констатацију да се став Британије по питању КиМ често перципира као пристрасан, наглашава да Велика Британија признаје независност Косова.
„То је другачије од става Србије. То је питање политичке чињенице, а не пристрасности“, закључује амбасадорка.
Британска амбасадорка у Србији Шон Меклауд истиче да ће Велика Британија учинити све да подржи дијалог Београда и Приштине, јер нормализацију односа између Србије и тзв. Косова види као веома важан елемент будуће стабилности и просперитета у региону.
Додаје да је током сукоба ‘90-их, Велика Британија била део међународних мировних и постконфликтних снага у региону и да су подржали рад Међународног кривичног суда у Хагу.
„Остајемо чврсто посвећени правди за жртве ратних злочина, сматрајући да одговорни треба да одговарају“, казала је.