„Русија поседује сателитску групу која може да прати свако кретање оружаних снага како на територији Европе, тако и са оне стране Атлантског океана“, рекао је Гаврилов, одговарајући на питање који инструменти за посматрање територије САД и њихових савезника могу бити алтернатива Споразуму о отвореном небу (ДОН).
Такође је додао да је даља судбина споразума у надлежности преосталих држава-учесница у споразуму, иако ће територија која ће бити њиме покривена у одсуству Русије и САД бити знатно мања.
„Довољно је рећи да је од око 1.550 летова које су реализовале све земље-учеснице ДОН група држава Русија-Белорусија извела 1.150, односно 75 одсто. Бројке говоре саме за себе. Наравно, ситуација у сфери европске безбедности такође неће бити на добитку“, прецизирао је он.
Раније је Министарство спољних послова Русије саопштило да је Русија учинила све како би одржала Споразум о отвореном небу, те да сву одговорност за његов распад сносе САД које се активно залажу за транспарентност у војној области „само када планирају да кроз то остваре неке своје циљеве“. Москва је позвала западне партнере да схвате да неће моћи да осигурају своју безбедност без узимања у обзир интереса Русије и њених савезника.
Русија је саопштила да ће у потпуности изаћи из Споразума о отвореном небу 18. децембра 2021. године.