ЕКОНОМИЈА

Стан у Београду и луксузна вила у Турској - сада за исте паре

Права је навала на куповину некретнина у Турској. Продаја је у новембру скочила за чак 50 одсто и, према подацима Турског института за статистику, продато је 178.814 стамбених објеката.
Sputnik
Главни разлог несвакидашњем расту првенствено је пад вредности лире, који су из угла некретнина у Турској почели да користе и наши грађани.
Људи једноставно желе да спасу свој новац од растуће инфлације која се у Турској недавно попела на чак 21 одсто. А поред домаћег становништва, ка некретнинама у Турској све више хрле и страни држављани и инвеститори, којима пад вредности тамошње националне валуте иде наруку, то јест чија куповна моћ са сваким проклизавањем вредности лире пропорционално увећава.
Примери говоре да, према неким подацима, стан у центру Београда од 40 квадрата кошта 117.000 евра – 2.925 евра по квадрату. У Турској, тренутно, за мање новца (108.000 евра – 900 евра по квадрату) можете уграбити луксузни трособан потпуно опремљен стан у новоградњи у европском делу Истанбула, површине 120 квадрата. За 115.000 евра (1.000 евра по квадрату), у Алањи можете да купите опремљен дуплекс површине 115 квадрата и који се налази на само 250 метара од плаже.

Цене некретнина

Када погледамо цене које истичу регионалне агенције за продају некретнина у Турској, видимо да се за исту цену једне гарсоњере или једнособног стана у Београду могу купити луксузне некретнине које се, у немалом броју случајева, налазе у склопу комплекса који имају своје приватне базене, спа-центре, спортске терене и слично.
Тако се у само пар кликова налази један новоизграђен стан у Алањи, површине 115 квадрата, који се налази у склопу комплекса, по цени од 84.500 евра, то јест око 735 евра по квадрату. Стан је комплетно опремљен, а у склопу комплекса добија се и приступ унутрашњем и спољашњем базену, спа-центру и турском купатилу. Неизбежно је истаћи и да се стан налази на 350 метара од обале мора.
Такође у Алањи на продају се налази и једна луксузнија некретнина, површине 220 квадрата на стотинак метара од плаже. Овај стан, који је комплетно опремљен се продаје по цени од око 640 евра по квадрату, то јест за 140.000 евра.
За оне са дубљим џепом и већим апетитима, виле се продају по багателним ценама. У насељу Тепе, у Алањи, луксузна петособна вила површине 325 квадрата, комплетно опремљена са погледом на море и приватним базеном у огромном дворишту, продаје се по цени од 259.000 евра, (нешто више од 796 евра по квадрату).

Како до некретнине у Турској?

Према закону из 2012. године, држављанима преко 120 земаља је дозвољена куповина некретнина у Турској, а за почетак је потребан само пасош. Како су раније објаснили из једне регионалне агенције за продају некретнина, након одабира некретнине потписује се уговор између купца, агенције која посредује при куповини и треће стране – онога ко је продавац, пише Биз Б92.
Потребну документацију сакупља агенција и она уместо клијента аплицира у катастар за добијање власничког листа. Након тога се чека термин у катастру, а државна комисија Републике Турске врши процену некретнине и на основу процењенене вредности се плаћа порез држави. Тај порез плаћа купац и он износи четири одсто процењене вредности некретнине. Када се плати порез и добије термин у катастру добија се власнички лист и некретнина прелази у власништво купца.
Процена стана кошта у просеку између 160 и 240 евра, израда власничког листа износи четири одсто од процењене вредности стана, а трошкови употребне дозволе износе од 700 до 2.000 евра. Трошкови прикључка на воду и струју су око 600 евра. Код појединих грађевинских фирми ови трошкови су укључени у цену стана.
Годишњи порез износи око 0,3 одсто од укупне процењене вредности стана. Што се тиче месечног одржавања зграда оно зависи од "пратећих објеката у комплексу". Они максимално могу износити од 50 до 60 евра.
ЕКОНОМИЈА
Хаос у Турској: Зашто пада лира
ЕКОНОМИЈА
Инфлација не мирује: Велики пад турске валуте за само један дан
Коментар